„Budeme hovořit o vědátorských tématech jako hoření, štípání dřeva a rovnání polen, ale také zařadíme kulturní vložky v podobě hudby a poesie," řekl producent programu Rune Möklebust před očekávanou relací. „Bude to velmi pomalý, ale ušlechtilý televizní pořad," ujišťoval Möklebust.

Televize se nechala inspirovat úspěšnou populárně naučnou knihou o palivovém dříví od Larse Myttinga, jenž byl do televize pozván jako host. Jeho knihy se v pětimilionovém Norsku loni prodalo téměř 130.000 výtisků. Před Vánocemi se lépe prodával už jen román Padesát odstínů šedé.

Cesta trajektem

V televizi NRK nejde o první podobný výstřelek. V roce 2011 stanice vysílala nepřetržitě 134 hodin cestu trajektu podél malebných norských fjordů z jihozápadního města Bergen až k arktickému Kirkenesu. Šlo o světový rekord, pokud jde o délku televizního pořadu. Kamery snímaly fantastickou krajinu, ale také třeba pasažéry odpočívající na lehátkách či posádku na můstku. V jednu chvíli bylo k obrazovkám přikováno až 600.000 diváků, což je přes 60 procent norské populace.

Předchozí přenos osmihodinové cesty vlakem z Osla do Bergenu byl dokonce tak populární, že si diváci vyžádali jeho opakování.

Televize tak nemá obavy, že by Norové hromadně nežhavili obrazovky i tentokrát. „Norové mají k ohni duchovní vztah," vysvětluje Möklebust. „Oheň je důvodem, proč jsme tady, pokud bychom neměli dříví na otop, umrzli bychom," dodal producent.