Breivik šokoval před třemi lety celý svět, když ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, jež připravila o život osm lidí. O dvě hodiny později extremista postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokra­tické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Nyní si ve vězení odpykává 21letý trest s možností prodlužování až na doživotí.

Předsedkyně norské vlády Solbergová dnes ve vládní čtvrti položila věnec na památku obětí a ve svém projevu zdůraznila, že „násilný extremismus je neomluvitelný". „Musíme každý den bojovat za posílení a další rozvoj norské demokracie a být tu jeden pro druhého," dodala.

Solbergová se dnes zúčastní rovněž vzpomínkových akcí na ostrově Utöya. Je to naposledy, co bude letní tábor vypadat tak, jak vypadal v době útoků. V současné době totiž už probíhá přestavba komplexu, což u některých příbuzných obětí, kteří ještě nenašli odvahu místo masakru navštívit, vyvolalo rozhořčené reakce, napsal norský deník Verdens Gang.

Podle Solbergové ale nejde o to, jakou bude mít místo v budoucnu podobu. „Bez ohledu na to, co se děje na ostrově Utöya, zůstanou vzpomínky na děti, které zahynuly, a na mnohé, kteří byli zraněni, v norské společnosti velmi silné," řekla Solbergová.