Norská menšinová pravicová vláda čelí stále většímu tlaku, aby kontrolovala příliv žadatelů o azyl. Do Norska, které má asi 5,2 milionu obyvatel, jich v letošním roce přišlo rekordních 35.000.

Listhaugová se v listopadu zviditelnila kritikou lidí, kterým se nelíbí zpřísňování migrační politiky a kteří její zastánce považují za nesolidární. „Reaguji na tyranii laskavosti, která sužuje norskou společnost jako noční můra," prohlásila.

Solbergové Konzervativní strana Höyre vládne v koalici s protipřistě­hovaleckou Stranou pokroku ministryně financí Siv Jensenové, která zůstane i po přeskupení kabinetu na své pozici.

Vláda Solbergové je u moci od října 2013 a dnes v ní došlo k prvním změnám, uvedla agentura Reuters s tím, že šlo o mimořádně dlouhé období stability.

Počet členů kabinetu se rozšířil z 18 na 19, přičemž Konzervativní strana Höyre si zachová svých 11 ministrů a její koaliční partner Strana pokroku bude mít o jednoho ministra víc. Celkem jich tak bude mít osm.

Do vlády se dostali čtyři noví politici, kteří stanou v čele ministerstva kultury, rybolovu, práce a sociálních věcí a již zmíněného ministerstva pro imigraci.