Norská policie včera zatkla patnáctiletého studenta střední školy z města Lørenskog nedaleko Osla. Na server YouTube totiž umístil videonahrávku s hrozbou, že ve škole dojde k masakru. Vyšetřovatelům semladík následněpřiznal.
„Při hledání IP adresy, ze které byla videonahrávka na web umístěna, nám pomohla kriminální služba,“ uvedl pro norský deník Aftenposten policejní důstojník Bjørn Jahr, který celou akci řídil.
Policie zadržela studenta v jednu hodinu v noci doma.
Chlapec doznal, že umístil na server YouTube videonahrávku, na které vyhrožuje šesti učitelům ze střední školy v ulici Kjennveien v Lørenskog. Tu navštěvuje 330 studentů a je v ní 40 zaměstnanců.
Uživatelské jméno, pod kterým byla nahrávka na server vložena, zní „somebodyhastodie“, v překladu „někdo musí zemřít“. Natočené záběry doplňuje truchlivá hudba a zvuky střelby. Kromě šesti učitelů je na ní zobrazena další zatím neznámá osoba.
Náhodný objev
Chlapec neskončil v předběžné vyšetřovací vazbě kvůli nízkému věku.
Policie je ve spojení s ředitelkou školy Hanne Sandovou. Ta rozhodla, že škola zůstala v pondělní zavřená.
Výhružnou nahrávku objevil čirou náhodou jeden z učitelů v neděli odpoledne.
„Jeden z našich zaměstnanců, který je v současné době nemocný, si náhodou prohlížel server YouTube. Hledal ale něco docela jiného, než tam nakonec objevil,“ uvedla pro norskou televizi ředitelka školy. „Věřím, že to je jenom hloupá klukovina, že to udělal někdo, kdo vůbec nechápe dosah takového činu,“ dodala ředitelka.
Server YouTube začíná získávat neblahou pověst. V listopadu loňského roku na něj umístil viodeonahrávku o masakru ve škole Fin Pekka-Eric Auvinen. Ten svůj zločin bohužel dokonal. Následně zadržela americká policie studenta, který si s finským vrahem elektronicky dopisoval a na podobný čin se zřejmě sám připravoval.
I Norsko už podobný poplach zažilo, vloni v listopadu v městečku Askøy.