Káže vodu, pije víno. Tak by se dal charakterizovat postoj politika Pera Sandberga, jenž v minulosti prosazoval definitivní zastavení přílivu migrantů a prohlašoval, že odlišné rasy, náboženství a kultury se nikdy nesmí "mixovat". Sandberg, který byl členem pravicové Pokrokové strany, také tvrdil, že sami Norové se ve své zemi jistě brzy stanou menšinou.

Jak proto byli lidé překvapení, když vyšlo najevo, že známý politik se v červenci vydal na dovolenou do Íránu. A to se svou přítelkyní, muslimskou přistěhovalkyní Bahareh Letnesovou, která z této země pochází.

Premiérka: Nemá selský rozum

Co Norům vadilo nejvíce? Premiérka Erna Solbergová se vyslovila, že Sandberg ji před svým odjezdem vůbec neinformoval a navíc si s sebou vzal i služební telefon. „Ukázal, že nemá dostatek selského rozumu, když mluvíme o otázce bezpečnosti,“ prohlásila.

Právě Írán totiž Norové, stejně jako Rusy a Číňany, považují za jednu z největších bezpečnostních hrozeb z hlediska špionáže, jak uvedl britský Daily Mail. „Per mi oznámil rezignaci. Myslím, že udělal dobře,“ dodala rozhodně premiérka.

Sandberg svou kauzou vyvolal vlnu nevole jak mezi opozicí, tak i ve vlastních řadách. Napomohl tomu i fakt, že sama Letnesová, mimo jiné bývalá íránská královna krásy, v Norsku hned třikrát neuspěla s žádostí o azyl. Povolení k pobytu získala až tehdy, kdy jí hrozilo, že bude v Íránu muset vstoupit do nuceného manželství.

Letnesovou vyšetřují detektivové

V současnosti se žena, jež kromě Miss Írán 2013 soutěžila také v Miss Globe Írán 2014 a Miss Grand International Írán, úspěšně věnuje podnikání. Její specializací je vývoz i dovoz ryb a plynu, a to na trase mezi Norskem a Íránem. V severském státě žije již přes deset let.

U Sandberga se jedná o druhý skandál v krátké době za sebou. Už v květnu mu totiž bylo vytýkáno, že si služební telefon vzal i do Číny.

„Smutné,“ okomentoval svůj odchod z politické scény. „Doufal jsem, že ještě několik věcí dokončím.“ Ve funkci jej nahradí Harald Tom Nesvik, jenž rovněž patří do řad Pokrokové strany.

Norští detektivové již začali vyšetřovat i Letnesovou, ta nicméně popírá, že by měla k íránskému režimu jakékoli vazby.