„Maximální doba pro toto rozhodnutí je čtyři týdny, ale nevím, kolik času budou soudci potřebovat, aby rozhodli," řekla předsedkyně soudu Liv Synnöve Taraldsrudová novinářům.

Jednání je neveřejné a novináři dnes tedy nebyli do soudní síně vpuštěni, stejně jako česká poslankyně Jitka Chalánková a právní zástupce Michalákové Pavel Hasenkopf, kteří do Norska kvůli soudu přijeli. Norská média kauzu nesledují, protože u případů týkajících se dětí ctí zásadu mlčenlivosti. Kromě českých reportérů jsou přítomni ještě reportéři francouzské televize Arte, kteří v Norsku natáčejí o sporech cizinců, jimž odebrala děti místní sociální služba Barnevernet.

Nyní jedenáctiletý Denis a sedmiletý David, kteří se narodili v Norsku, vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Norská sociální služba bratry rodičům odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se neprokázalo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková, která žije trvale v Norsku, proto předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče; loni na podzim ovšem norské úřady rozhodly, že ji zbaví rodičovských práv a mladší chlapec bude dán k adopci. Proti rozhodnutí o adopci se odvolává i otec hochů, jemuž úřady rodičovská práva ponechaly.

Spolupráce s Barnevernem

Michaláková dnes uvedla, že je připravena bojovat s norskými úřady tak dlouho, dokud děti nezíská zpátky. Nejraději by se prý vrátila do České republiky. „Ale vzhledem k tomu, že exmanžel se staví proti tomu, abych se vrátila do Česka, tak samozřejmě musím přijmout i tu druhou možnost: zůstat v Norsku a spolupracovat s Barnevernem a s psychologem, aby soudní systém povolil to, aby se děti vrátily k rodině," řekla Michaláková. „O dětech, bohužel, v této době informace žádné nemám."

Odvolací soud měl zasedat už v únoru, nepodařilo se ale zajistit tlumočníky. Tento týden byla norská advokátka Michalákové informována, že soud vyměnil před řízením předsedkyni senátu. Spolu s ní rozhodují ještě dva přísedící – soudce z lidu a psycholog. Před soudem dnes byly na programu výpovědi rodičů chlapců Michalákových a sociálního úřadu Barnevernet pro obec Nedre Eiker, který o odebrání dětí rozhodl.

„Asi dvě a půl hodiny mluvil advokát Barnevernu, paní Michaláková mluvila asi tři čtvrtě hodiny," řekl novinářům po skončení dnešního jednání právní zástupce Michalákové Hasenkopf. „Paní Michaláková neměla možnost říct vše, co chtěla," dodal bez dalších podrobností. Prostor dostal dnes také otec dětí Josef Michalák, který bude pokračovat ve výpovědi i ve čtvrtek. Stejný den by měly být před soudem, který se koná asi 100 kilometrů od metropole Osla v malém městě Hokksund, na programu také řeči pěstounů Denise a Davida.

Podpora českého státu

Při soudním jednání podpořil matku český stát, který soudu poslal své stanovisko. Český stát využívá na podporu Michalákové takzvaného písemného podání ve veřejném zájmu. Poukazuje v něm hlavně na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Upozorňuje rovněž na to, že se rodina se syny nemůže vídat, přestože o to má zájem. Mladšího syna viděla matka naposledy loni v srpnu, staršího před více než dvěma lety. Chlapec podle norských úřadů o setkání nestojí.

Zastánci rodiny kritizují, že norské úřady vůbec neřeší, zda je Eva Michaláková v současné době schopna vypořádat se s rodičovskými povinnostmi, a spokojují se s tím, že si děti u pěstounů zvykly a je jim tam dobře. Zdůrazňují rovněž, že Michaláková je jediný člověk, který je schopen syny vychovávat společně.

Norská strana se od začátku odmítá ke kauze vyjadřovat s ohledem na ochranu soukromí chlapců. Norská ambasáda nicméně již dříve uvedla, že úřad děti Michalákovy neodebral bezdůvodně a že matka českým úřadům o případu předala neúplné informace.