Shiller ve svých dílech pracuje s optimistickým pojetím člověka. Tvrdí ale zároveň, že téměř všichni v kapitalismu nějak podvádějí, i když většinou nechtějí. Rozhodující jsou totiž podle vědce vnější podmínky.

„Příliš morálky si člověk nemůže dovolit, jinak bude smeten nemilosrdnou silou kapitalismu," říká 70letý vědec s tím, že „přežít mohou pouze ti, kteří jsou ochotni podvádět".

Podniky například manipulují s lidskými potřebami, aby prodaly své produkty. Nestojí o to, aby zákazníci přemýšleli, ale utráceli hodně peněz. Jako příklad „velice manipulativních" praktik zmínil americký ekonom reklamu na kreditní karty. Doplnil přitom, že sám může být manipulován jen obtížně, protože nyní nevlastní televizi ani rádio.

Reakce na realitu

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2013 nicméně zdůrazňuje, že podvádějící jednotlivci nejsou sami o sobě nemorální, pouze reagují na realitu, jaká je. Potřebují především vydělávat a čelí přitom tvrdé konkurenci. „Pokud někdo oklamává jiné, musíte tak činit také," myslí si Shiller. „Kapitalismus podporuje podvody, pokud jej neregulujete," dodává s tím, že právě politická regulace je jediným řešením problému.

Přesto profesor Yaleovy univerzity věří, že kapitalismus je lepší než všechny ostatní alternativy. Sám se označuje za příznivce regulovaného kapitalismu, jehož zásadami se podle něj hodně řídí Německo.

V Německu nachází Shiller také četné příklady firem a bank, které se snaží prosadit více idealistickou podnikatelskou etiku. „Je ale těžké vést idealistický podnik," upozorňuje.

Bývalý viceprezident Americké ekonomické asociace podle Die Zeit předvídal krizi na americkém trhu s nemovitostmi. Jejich ceny podezřele rostly, ale nikoho příliš nezajímaly důvody ani důsledky. „S pravdou se prostě nedají vydělat peníze," vysvětluje.

Robert Shiller je profesor ekonomie na Yaleově univerzitě v americkém New Havenu a v Mezinárodním centru pro finance Yaleovy školy managementu. V roce 2005 byl viceprezidentem Americké ekonomické asociace. V roce 2013 dostal spolu se dvěma kolegy Nobelovu cenu za ekonomii za empirickou analýzu cen aktiv.