„Fotoaparát přidává na váze na fotkách a když fotíte selfie, musíte se vypořádat se špatným světlem, úhly, detailním záběrem a množstvím dalších faktorů, kvůli kterým si lidé stěžují, že fotka není jejich přesným obrazem," uvedla spoluzakladatelka firmy Pretty Smart Women, která vytvořila aplikaci, Susan Greenová. Aplikace byla původně vytvořena kvůli tomu, aby lidem s nadváhou ukázala, jak by vypadali štíhlejší, a motivovala je, aby zhubli.

Kritici však tvrdí, že aplikace, jejíž cena je 1,99 dolaru (40 Kč), naopak podporuje nezdravý životní styl. Lauren Dicksonová, která se věnuje poruchám příjmu potravy a závislosti na klinice v Torontu, se domnívá, že aplikace je jedním z mohla faktorů, které mohou přispět k rozvoji poruch příjmu potravy mezi mladými. „U většiny mladých dívek se nevyvinou poruchy potravy kvůli takovéto aplikaci. Ale některé mohou být náchylnější a aplikace k tomu může přispět," řekla Dicksonová.

Greenová však zdůrazňuje, že ztráta virtuální váhy prostřednictvím aplikace je omezena na nejvýše šest kilogramů a „hubne se" jen v obličeji, ne po celém těle. „Pokud někdo velmi hubený použije aplikaci a rovnou ´shodí´ šest kilogramů, pak to asi nebude nejlepší. Ale to samé může udělat i ve Photoshopu," dodala Greenová.