Člověk, který je pod vlivem drogy se pohybuje jako zombie nebo upadne na zem a třese se po celém těle. Uvedl to v reportáži web TV Noviny.sk.

Ve městě Kráľovský Chlmec na východě Slovenska u maďarských hranic našli místní lidé na fotbalovém hřišti několik pet lahví upravených jako takzvané bongo, ze kterého uživatelé drogu kouří podobně jako marihuanu. Podle místních obyvatel mají zkušenosti s drogou i nezletilí. Několikrát jim museli totiž na pomoc zavolat sanitku. Po požití látky údajně zemřel 25letý muž, podle policie ale mohlo jít o sebevraždu.

Jak píše TV Markíza s odvoláním na slovenskou policii, na Slovensko vozí drogu dealeři z Maďarska. Její užívání totiž zatím není trestné.

Národní protidrogová jednotka Slovenska popisuje herbu jako sušinu rostliny neznámého původu, která obsahuje syntetické kanabinoidy s halucinogenními účinky. Jde v podstatě o rostlinu postříkanou roztokem, který má nahradit THC.

"Může to být marihuana, bylinky anebo obyčejná tráva. Zelené listy se rozdrtí a usuší. Poté se postříkají roztokem, který v rostlině po vysušení zůstane. Sušina se pak kouří," uvádí jeden odborník, který si nepřeje být jmenován, pro web Aktuality.sk. "V roce jsme zaznamenali 42 případů užití této látky," dodává.

Její dlouhodobé užívání může vést k nejrůznějším psychiatrickým potížím, jako jsou psychóza a deprese. Může ale také poškodit důležité orgány, podobně jako amfetamin či kokain.

"Má slabé stimulující a euroforizující účinky, není to zatím výrazně problematická droga. Typická je pro oblast Somálska či Jemenu," doplnil.

Slovenský trh s drogami zatím ovládá marihuana a český pervitin.