Prohlásila to v sobotu na tiskové konferenci v Berlíně německá kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemo­kratické unie (CDU) Angela Merkelová, která potvrdila, že šéfem klíčového resortu financí bude dosavadní ministr vnitra Wolfgang Schäuble (CDU) a ministrem zahraničí Guido Westerwelle (FDP).

Text koaliční dohody dojednali šéfové stran křesťanského bloku CDU/CSU a liberální FDP dnes nad ránem. Schválena a podepsána má být v pondělí.

Merkelová dnes řekla, že koaliční dohoda umožní vznik vlády, která vykročí „směle do budoucna“ vedena myšlenkou hospodářského „růstu, vzdělanostní společnosti a solidarity“. „Nebudeme zvyšovat daně a odvody, ale vsadíme na růst,“ ujistila dále Merkelová.

Součástí dohody má být plán na snížení daní až o 24 miliard eur (zhruba 622 miliard korun) ročně, a to i přes velký rozpočtový schodek. Křesťanští demokraté chtěli tuto sumu původně omezit na 20 miliard eur. Z daňových škrtů mají těžit rodiny s dětmi, zaměstnanci i živnostníci.

Merkelová nedokázala odpovědět na otázku, jak vysokým saldem se snížení daní projeví v sociálních pokladnách. Záležet podle ní bude na hospodářském růstu a vývoji na pracovním trhu v příštích letech. Kancléřka zároveň ujistila, že do roku 2013 se nebudou žádné daně zvyšovat. Zcela však nevyloučila zvýšení sociálního pojištění.

Také předseda FDP a příští ministr zahraničí Guido Westerwelle řekl, že cílem vlády není jen odpoutat se od problémů minulosti. Ústředním motivem koaliční dohody je podle něj „odvaha pro budoucnost“. Koaliční dohoda podle něj nese silný liberální rukopis. Westerwelle vyzdvihl mimo jiné chystané snižování daní zakotvené v koaliční dohodě.

K personálnímu složení svého budoucího kabinetu se Merkelová téměř nevyjádřila, neboť podle ní už tyto otázky byly dostatečně popsány a nemá k nim co dodat. Na konkrétní dotaz však obhajovala obsazení postu ministra financí Schäublem a svěření resortu práce a sociálních věcí dosavadnímu ministrovi obrany Franzi Josefu Jungovi (oba CDU).

Německá média už jména většiny nových ministrů zveřejnila. Za jednoznačně největší překvapení je považováno přidělení postu ministra financí Schäublemu, jednomu z nejzkušenějších politiků křesťanských demokratů.

Hvězda německé politiky posledních měsíců, dosavadní ministr hospodářství Karl Theodor zu Guttenberg (CSU), se má stěhovat na ministerstvo obrany a v jeho dosavadní funkci ho nahradí ostřílený stranický kolega Rainer Brüderle, dlouholetý mluvčí frakce FDP pro hospodářství.

Sedmatřicetiletý Guttenberg už nebude nejmladším členem vlády. Ministrem zdravotnictví se totiž má stát teprve šestatřicetiletý Philipp Rösler z FDP, dosavadní ministr hospodářství spolkové země Dolní Sasko. Právě reforma zdravotnictví by měla patřit mezi další klíčové úkoly příští vlády.

Merkelová dnes také potvrdila, že nová koalice se dohodla na jméně nového evropského komisaře za Německo, avšak odmítla jeho jméno prozradit s tím, že jej nejdříve chce oficiálně sdělit předsednictvu strany. Televize ZDF a agentura DPA však už informovaly, že Německo do nové Evropské komise vyšle dosavadního ministerského předsedu spolkové země Bádensko-Württembersko Günthera Oettingera (CDU).

Dosud je německým zástupcem v Evropské komisi sociální demokrat (SDP) Günter Verheugen, jenž je místopředsedou EK a komisařem pro hospodářství a podnikání.

Koaliční dohoda byla dojednána necelý měsíc po volbách do Spolkového sněmu, v nichž 27. září zvítězil blok sesterských křesťanských stran CDU a CSU. Vláda pravého středu tak vystřídá dosavadní velkou koalici, v níž byli partnery křesťanských demokratů demokraté sociální (SPD).

Přehled předpokládaných členů nové německé vlády (v závorkách věk a politická příslušnost):

kancléř: Angela Merkelová (55;CDU)

vicekancléř: Guido Westerwelle (47;FDP)

ministři:


zahraničí: Guido Westerwelle (47;FDP)

obrany: Karl-Theodor zu Guttenberg (37;CSU)

financí: Wolfgang Schäuble (67;CDU)

vnitra: Thomas de Maiziére (55;CDU)

hospodářství a technologií: Rainer Brüderle (64;FDP)

práce a sociálních věcí: Franz Josef Jung (60;CDU)

zdravotnictví: Philipp Rösler (36;FDP)

spravedlnosti: Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová (58;FDP)

pro rodiny: Ursula von der Leyenová (51;CDU)

zemědělství a ochrany spotřebitelů: Ilse Aignerová (44;CSU)

životního prostředí: Norbert Röttgen (44;CDU)

dopravy: Peter Ramsauer (55;CSU)

školství a výzkumu: Annette Schavanová (44;CDU)

spolupráce a rozvoje: Dirk Niebel (46;FDP)

Vizitky předpokládaných klíčových členů nové německé vlády:

Guido Westerwelle (47) – vicekancléř a ministr zahraničí

Post šéfa diplomacie bude pro lídra Svobodné demokratické strany (FDP) jeho první ministerskou zkušeností. Od nástupu do funkce předsedy liberálů v roce 2001 se mu podařilo zastavit sérii volebních porážek FDP. V letošních parlamentních volbách jeho strana získala rekordních 14,6 procenta hla­sů.

Westerwelle se narodil 27. prosince 1961 v Bad Honnefu v Severním Porýní-Vestfálsku. Od roku 1980 studoval práva v Bonnu a vstoupil do FDP. Po studiích pracoval jako advokát v Bonnu. V roce 1988 se stal členem předsednictví FDP a od prosince 1994 generálním tajemníkem strany. O dva roky později vstoupil do Spolkového sněmu jako poslanec a v květnu 2001 převzal po Wolfgangu Gerhardtovi předsednictví FDP.

Westerwelle bude prvním evropským ministrem zahraničí, který se otevřeně hlásí k homosexualitě. Je svobodný a žije s pořadatelem sportovních akcí Michaelem Mronzem.

Karl-Theodor zu Guttenberg (37) – ministr obrany

Jeden z nejpopulárnějších německých politiků a od letošního února ministr hospodářství. V kabinetu bude zastupovat Křesťanskosociální unii (CSU), jejíž barvy hájí v německém parlamentu od svého zvolení poslancem v roce 2002. Od listopadu 2008 do letošního února byl generálním tajemníkem CSU.

Potomek šlechtického rodu Guttenbergů se narodil 5. prosince 1971 v Mnichově. Vystudoval práva a politologii a před svým vstupem do vrcholné politiky pracoval v rodinné firmě a zároveň přispíval do deníku Die Welt. Je ženatý, má dvě děti.

Wolfgang Schäuble (67) – ministr financí

Zkušený harcovník německé politiky. V letech 1989 až 1991 spolkový ministr vnitra, kterým je od roku 2005 i v doslu­hující vládě Merkelové. Ochránci soukromí jej považují za německého „velkého bratra,“ protože jako ministr vnitra prosazoval kontroverzní legislativu, která umožní centrálnímu Spolkovému kriminálnímu úřadu (BKA) preventivně sledovat osoby podezřelé z napojení na mezinárodní teroristické sítě.

Schäuble, jenž je od atentátu v roce 1990 upoután na invalidní vozík, je politickým veteránem. Ve Spolkovém sněmu zasedá již od roku 1972 a členem Křesťanskodemo­kratické unie Německa (CDU) je ještě o sedm let déle. Svoji stranu v letech 1998–2000 vedl, musel však odstoupit kvůli sponzorským aférám CDU. Působil také ve funkci ministra pro zvláštní úkoly a šéfa úřadu spolkového kancléře v Kohlově vládě v letech 1984–1989.

Schäuble, který je ženatý a má čtyři děti, pochází z Freiburgu, kde se narodil 18. září 1942. Je vystudovaný ekonom a právník.

Thomas de Maiziére (55) – ministr vnitra

Potomek francouzských hugenotů zastával v dosavadní vládě post šéfa kancléřského úřadu a ministra pro zvláštní úkoly.

Po studiu práv a historie byl Maiziére v 80. letech mimo jiné spolupracovníkem tehdejšího starosty západního Berlína Richarda von Weizsäckera a pracoval také jako tiskový mluvčí poslaneckého klubu CDU v západoberlínském sněmu. V roce 1990 se Maiziére, který je bratrancem posledního východoněmeckého premiéra Lothara de Maiziére, podílel na jednáních o sjednocení Německa. Později působil v úřadech Meklenburska-Předního Pomořanska a od roku 1999 i Saska. V saské vládě postupně zastával funkce ministra financí, spravedlnosti a vnitra.

Maiziére se narodil 21. ledna 1954 v Bonnu. Je ženatý a má tři děti.

Rainer Brüderle (64) – ministr hospodářství a technologií

Ekonomický expert, který se soustředí na malé a střední podniky a který si nebere servítky. Od roku 1983 šéf FDP ve svém působišti v Porýní-Falci, kde byl také víc než deset let ministrem hospodářství (1987 – 1998). V této době byl i poslancem zemského sněmu v Porýní-Falci. Od roku 1998 zasedá ve Spolkovém sněmu, kde je místopředsedou poslanecké frakce FDP. Od roku 1995 je též místopředsedou FDP. Do této strany vstoupil v roce 1973.

Brüderle se narodil 22. června 1945 v Berlíně, absolvoval studium publicistiky, práv, ekonomiky a politických věd na univerzitě Johannese Gutenberga v Mohuči. V tomto městě žije i v současnosti, je ženatý.