Hledá se lídr. Značka: spěchá. Ostrovní království je totiž bez osobnosti, která by jej vyvedla z nastalého politického chaosu po referendu o vystoupení z EU.

Premiér David Cameron už oznámil, že končí. Nejhlasitější zastánce brexitu Boris Johnson vyklidil pole a premiérem se stát nechce. Komentátoři ho peskují, že zbaběle utekl z boje, ve kterém vlastně nechtěl vyhrát. Opovržení sklidil lídr euroskeptiků Nigel Farage, který odešel do ústraní poté, co splnil svou celoživotní misi dostat Británii z EU. Nápady, co dělat dál, však nemá.

Vládnoucí konzervativci včera vybírali dva finalisty na nového lídra strany, a tudíž i nového premiéra. A tady vstupuje na scénu politička s leopardími lodičkami, která svou houževnatostí vyvolává srovnání se Železnou lady Margaret Thatcherovou. Ministryně vnitra Theresa Mayová včera vyhrála před druhou Leadsomovou. Konzervativní poslanci zavřeli dveře ministru spravedlnosti Michaelu Goveovi. Z bouřlivé kampaně před referendem vyšla Mayová bez poskvrny také proto, že vlastně nic neudělala. Technicky se sice stavěla proti vystoupení z unie, dalo by se říct, že 
z brexitu není zas tak smutná. Server Politico ji označil jako šéfa euroskeptických odpůrců vystoupení z EU. Že to nedává moc smysl? Taková je holt britská politika. 59letá Mayová je nicméně uznávaná politička vyhlášená svou zarputilostí a pracovní morálkou, srovnání s Thatcherovou se jí nevyhnou. Obě ženy jsou však přeci jen odlišné.

STABILNÍ A KLIDNÁ

Mayová je totiž feministka, která bojuje za rovné zastoupení žen v politice a obléká často výstřední modely návrhářky Vivienne Westwoodové, což se o Železné lady rozhodně říct nedalo. Mayová ani nepatří mezi charismatické rétory, je vidět, že řečnění nepatří mezi její oblíbené kratochvíle. Pečlivá a systematická práce, to je něco jiného. Při nástupu do funkce ji britský tisk častoval přívlastky jako vyrovnaná nebo bystrá.

Mayová nemá škraloupy, kritici jí však vyčítají, že to je i proto, že nerada riskuje. Odtud také posměšná jazyková hříčka „Theresa May or may not" (volně přeloženo jako Theresa může, ale nemusí). Přesto je jasnou favoritkou na premiérské křeslo a je velmi pravděpodobné, že to bude právě tato dáma, která povede Británii. Nerada pokřikuje a mohla by vnést stabilitu do rozháraného pánského klubu konzervativních špiček. Ještě ale nemá vyhráno, má podporu poslanců, ale nemusí mít podporu všech členů strany. Kdo by čekal, že to bude ryze ženský souboj?