Jednašedesátiletá zpravodajská důstojnice pracuje v CIA od roku 1985. Po útocích z 11. září 2001 vedla v roce 2002 tajnou věznici v Thajsku, kterou CIA zřídila jako nástroj boje proti terorismu. O některé výslechy vězňů se totiž CIA nechtěla dělit s armádou a FBI, což by v případě převozu na kubánské Guantánamo hrozilo, píše BBC.

Senátní zpráva uvádí, že CIA tehdy v thajské věznici používala brutální metody výslechu, a to včetně mučení. Jednalo se například o simulované topení známé jako waterboarding nebo upírání spánku. Oficiálně se ale těmto metodám tehdy říkalo "vylepšené výslechové metody".

Výslechům lidí, kteří byli podezřelí z členství v al-Káidě, byla prý přítomná i Haspelová. Mnozí si odnesli doživotní a velmi vážné zdravotní následky.

Další výměna v Trumpově kabinetu. Ministra zahraničí Tillersona nahradí Pompeo

Na podzim roku 2002 se tajná služba rozhodla thajskou věznici uzavřít potom, co se informace o praktikách v ní provozovaných dostaly na veřejnost.

Podle časopisu The New Yorker dohlížela Haspelová v letech 2003 až 2005 na tajný program CIA, který vystavil množství podezřelých z terorismu dalším brutálním metodám výslechu. Jednalo se údajně o mučení v podobě zavírání do malých beden velikosti rakve, ve kterých následně dotyční museli strávit i přes deset dní.

V roce 2005 Haspelová podle Joseho Rodrigueze, pro kterého tehdy pracovala, nařídila zničení množství videonahrávek, které byly pořízeny při výsleších v thajské věznici.

V loni byla Haspelová jmenována zástupkyní ředitele CIA, což vyvolalo protesty několika senátorů. Prezidenta Donalda Trumpa tehdy žádali, aby toto jmenování zvážil právě kvůli její kontroverzní minulosti.

Nyní Haspelová převezme velení zpravodajské služby po Miku Pompovi, který se přesune na post ministra zahraničí po Rexu Tillersonovi. Mike Pompeo Haspelovou dříve popsal jako "příkladnou zpravodajskou důstojnici" s "nadpřirozenou schopností zvládat všechny věci a inspirovat všechny okolo".

Trumpův návrh ale ještě musí schválit Senát Spojených států.

Švédská novinářka Kim Wall
Dánský proces století: Vynálezci obviněnému z vraždy novinářky hrozí doživotí