"Jednání nesplnila naše očekávání a nakonec skončila," uvedl Kim Mjong-kil před severokorejskou ambasádou ve švédském hlavním městě. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusové prohlášení severokorejské strany "neodrážejí obsah nebo ducha dobrých rozhovorů", které trvaly osm hodin. Spojené státy a KLDR prý nemohou během jednoho dne "odstranit 70 let války a nepřátelství na Korejském poloostrově".

Odborník na Severní Koreu Ankit Panda z Federace amerických vědců podle agentury DPA uvedl, že neúspěch může znamenat, že Pchjongjang marně očekával od Spojených států ústupky ve věci sankcí.

Šlo o první schůzku od červnového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na mezikorejské hranici. Oba státníci se tehdy dohodli na restartu rozhovorů stagnujících od února. Summit Trumpa a Kima v Hanoji v zimě skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces severokorejského jaderného odzbrojení.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo před schůzkou uvedl, že doufá, že nová jednání přinesou pokrok. "Přišli jsme se sadou nápadů, doufáme, že Severokorejci přišli s dobrým přístupem a ochotou pokusit se jít dopředu a uskutečnit to, na čem se prezident Trump a předseda Kim dohodli v Singapuru," řekl Pompeo při tiskové konferenci v Aténách. Odkazoval přitom na první summit z loňského června, kde se Trump s Kimem domluvili, že budou usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Ve Švédsku se potkaly týmy vedené hlavními vyjednavači obou stran: Stephenem Biegunem a Kim Mjong-kilem. Dějištěm schůzky bylo konferenční centrum na ostrově Lidingö na okraji Stockholmu, které bylo přísně střežené policisty.

"Těší mě, že pracovní delegace Spojených států a KLDR jsou ve Švédsku kvůli rozhovorům," uvedla před jednáním na twitteru šéfka švédské diplomacie Ann Lindeová. "Dialog je nutný pro dosažení denuklearizace a dojednání míru," dodala.

Motivace k dohodě sílí

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. USA žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Analytici podle agentury Reuters soudí, že pro lídry obou stran sílí motivace dosáhnout dohody, což však neznamená, že po měsících napětí bude možné nalézt společnou řeč. KLDR tento týden jen den po oznámení nových vyjednávání informovala, že provedla úspěšný test nové balistické rakety odpalované z ponorky.

Kjódó uvádí, že hlavní severokorejský vyjednavač před cestou do Švédska vyjádřil optimismus, přičemž mluvil o "novém signálu" ze strany Washingtonu. Podle japonské agentury není jasné, jaký signál měl na mysli. Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton nedávno vyjádřil názor, že severokorejský režim se nikdy dobrovolně jaderných zbraní nevzdá.