Na konci června 1922 pravicoví extremisté z Organizace Consul zavraždili německého ministra zahraničí Walthera Rathenaua, který byl Einsteinův dlouholetý přítel a stejně jako slavný fyzik Žid. Berlínská policie po atentátu Alberta Einsteina upozornila, že může být dalším cílem na seznamu extremistů.

Einstein uprchl z Berlína a ukryl se v severním Německu. V srpnu 1922 pak poslal ručně psaný dopis své milované mladší sestře Maje, ve kterém jí varoval před hrozbou narůstajícího nacionalismu a antisemitismu v Německu. „Přichází ekonomicky a politicky temné časy a já jsem rád, že se od toho všeho dostanu,“ napsal v dopisu.

Albert Einstein s Thomasem Mannem
Einsteinův dopis o Bohu jde do aukce. Cena by mohla dosáhnout 33 milionů korun

V té době přitom ještě zbývalo téměř 15 měsíců do pivního puče v Mnichově, při kterém se Adolf Hitler pokusil násilně převzít moc v Bavorsku, a více než 10 let do jeho nástupu do funkce německého kancléře.

„Tento dopis nám odhaluje myšlenky, které procházely Einsteinovou myslí a srdcem ve velmi předběžné fázi nacistického teroru,“ řekl Meron Eren, spoluvlastník jeruzalémského aukčního domu Kedem Auction House, který dopis získal a umožnil agentuře AP do něj nahlédnout předtím, než bude nabídnut do prodeje. „Vztah mezi Albertem a Majou byl velice speciální a blízký. Dodává Einsteinovi jako člověku další rozměr a větší autenticitu jeho spisům,“ dodal Eren.

Dopis, který nemá žádnou zpáteční adresu, Einstein pravděpodobně napsal v severoněmeckém přístavu Kiel předtím, než se vydal na dlouhé přednáškové turné po Asii.

„Daří se mi velmi dobře, navzdory všem antisemitům mezi německými kolegy. Jsem zde velice samotářský, bez hluku a bez nepříjemných pocitů. Vydělávám peníze převážně nezávisle na státu, takže jsem skutečně svobodný člověk,“ napsal. „Vidíš, stal jsem se nějakým druhem potulného kazatele. To je v první řadě příjemné a v druhé řadě nezbytné,“ pokračoval. Později téhož roku obdržel Nobelovu cenu za fyziku.

Zachycuje stav Einsteinovy mysli

Podle Ze’eva Rosenkrantze z Kalifornského technologického institutu nebyl dopis Einsteinovým prvním varováním před nacisty, ale zachycoval stav jeho mysli na důležité životní křižovatce po Rathenauově vraždě a během „vnitřního vyhnanství“, do něhož se sám uchýlil.

Albert Einstein
Byl Einstein rasista? Číňané jsou špinaví omezenci, psal fyzik ve svých denících

„Einsteinovou prvotní reakcí byla panika a snaha opustit Německo nadobro. Během týdne však změnil svůj názor,“ řekl Rosenkrantz. „Dopis odhaluje styl myšlení typický pro Einsteina, podle něhož je nepřípustné podléhat vnějším tlakům. Jedním z důvodů pro změnu názoru mohla být snaha potlačit sestřiny obavy. Dalším pak, že se mu možná nelíbilo připustit si, že je ovlivňován vnějšími faktory,“ dodal.

Když se nacisté dostali k moci a začali přijímat první protižidovské zákony, snažil se Einstein bojovat i za ostatní židovské vědce. Nacisté odmítli Einsteinovu průlomovou práci, včetně jeho teorie relativity, jako „židovskou fyziku“.

Světoznámý britský vědec Stephen Hawking.
Enormní zájem. Kolečkové křeslo vědce Hawkinga vydražili za 8,8 milionu korun

V roce 1933, kdy se Hitler stal německým kancléřem, se Einstein vzdal německého občanství. Odstěhoval se do Spojených států, kde žil až do své smrti v roce 1955.

Světoznámý fyzik odmítl nabídku stát se prvním prezidentem nově založeného státu Izrael, ale zanechal své písemnosti a soukromé dokumenty Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Ta byla otevřena v roce 1925 a historicky první přednášku na ní měl právě Albert Einstein.

Světoznámý britský vědec Stephen Hawking.
Známý britský fyzik Hawking zemřel. Bylo mu 76 let