Spojené státy obvinila ruská strana, že sankcí zneužívají k odstranění svých konkurentů na zahraničním trhu. Nové postihy ze strany administrativy současného prezidenta USA Donalda Trumpa se citelně dotýkají sedmi ruských oligarchů vlastnících 12 společností.

Dále jsou zacíleny na 17 představitelů ruské vlády a státního výrobce zbraní Rosoboronexport, dlouhodobě dodávajícího zbraně do Sýrie.

Mezi oligarchy na Trumpově seznamu je například Oleg Děripaska, jeden z nejbohatších lidí na světě, stojící ve vedení řady významných ruských firem včetně automobilky GAZ a výrobce letadel Aviacor.

Sankce dopadly i na Kirila Šamalova, mladého miliardáře a dlouholetého přítele Vladimira Putina, který mu dokonce dal ruku své přísně střežené dcery Jekatěriny. Šamalov je místopředsedou správní rady moskevské plynárenské a petrochemické společnosti Sibur.

Nové sankce přicházejí bezprostředně poté, co Rusko vypovědělo 60 amerických diplomatů v reakci na dění kolem skandální otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Ruské ministerstvo zahraničí zásadně odmítá tvrzení britského listu The Times, že nervový jed novičok, kterým byl Skripal v březnu v Anglii paralyzován, pochází z ruské vojenské laboratoře v Šichanech v Saratovského oblasti.

Ve Státním vědecko-výzkumném ústavu organické chemie a technologie v Šichanech se podle ruských úřadů chemické zbraně nikdy nevyráběly ani neskladovaly. Ústav se prý zabýval civilní zemědělskou chemií, konkrétně problémy likvidace pesticidů.