V telefonátu, který prý proběhl ještě předtím, než Rijád vraždu novináře přiznal, korunní princ rovněž naléhal na americké představitele, aby zachovali společné partnerství USA a Saúdské Arábie.

Představitelé Saúdské Arábie však dosud neodpověděli na dotazy mocností, kdo smrt novináře nařídil. Podle Washington Post spolu američtí a saúdsko-arabští představitelé hovořili od zmizení Chášukdžího několikrát. Poslední rozhovor mezi Boltonem, Kushnerem a princem Salmánem se prý uskutečnil 9. října.

Kritika novináře

Džamála Chášukdžího, novináře, který kritizoval saúdsko-arabský režim, v hovoru princ označil za člena nebezpečné radikální organizace Muslimské bratrstvo. Podle Washington Post je tento pokus o kritiku novináře snahou z zdiskredování novinářovy osoby a rovněž v rozporu s pozdějšími prohlášeními saúdskoarabské vlády.

Představitelé Saúdské Arábie jeho smrt totiž veřejně odsoudili a slíbili potrestání viníků. Uvedli rovněž, že jeho smrt byla "strašná chyba a hrozná tragédie." 

Džamál Chášukdží
Na likvidaci těla zavražděného saúdského novináře použili kyselinu

"Incident, který se stal, je pro všechny Saúdy velmi bolestivý," řekl minulý týden princ Muhammad s tím, že "není nijak ospravedlnitelný." Saúdskoarabský velvyslanec ve Spojených státech Khalid bin Salmán minulý týden označil Chášukdžího jako přítele, "který věnoval velkou část svého života službám své země."

Výrok o tom, že novinář patřil k radikální organizaci Muslimské bratrstvo, jeho rodina ve svém prohlášení radikálně odmítla. "Džamál Chášukdží nebyl členem Muslimského bratrstva a rozhodně nebyl nijak nebezpečným člověkem. Pokud bude kdokoliv tvrdit opak, je směšný," uvedla rodina. 

Kauza, která pobouřila světové velmoci, kteří nyní tlačí na Rijád, aby objasnil, kdo za vraždou stojí. Incident také velmi silně otřásl princovou pozicí, která byla dosud vykreslována jako velmi pevná.

Několik verzí

Opoziční novinář Džamál Chášukdží zmizel 2. října v Istanbulu poté, co si šel na tamní konzulát Saúdské Arábie vyřídit doklady ke svatbě. Turečtí vyšetřovatelé se od začátku klonili k verzi, že byl přímo v budově konzulátu zavražděn, Saúdové to ale popírali a tvrdili, že novinář velvyslanectví ve zdraví opustil. Jeho smrt oficiálně potvrdili až 20. října.

Vysvětlení, proč a jak byl zabit, se od té doby několikrát změnilo a často si protiřečí. Hovořilo se o tom, že novinář zemřel při potyčce s agenty. Následně Turecko uvedlo, že vražda novináře byla plánovaná. Pro což mluví mimo jiné i to, že Saúdové měli připraveného dvojníka Chášukdžího, který konzulát později opustil v jeho oblečení.

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán
Chášukdžího vrah sedmkrát volal saúdskému korunnímu princi. V den vraždy

Vysoký turecký představitel, který byl 31. října seznámen s dosavadními výsledky vyšetřování, následně listu The Washington Post pod podmínkou anonymity řekl, že v konzulární zahradě byly objeveny biologické stopy. Ty mají podporovat teorii, že Chášakdžího tělo bylo zlikvidováno blízko místa, kde ho zabili a rozčtvrtili. „Tělo Chášukdžího nepotřebovalo pohřbít,“ podotkl turecký představitel s tím, že tělo bylo zřejmě rozpuštěno v kyselině.

Džamál Chášukdží byl známou tváří politických talk-show na arabských satelitních televizích. Ve svých komentářích v minulosti opakovaně kritizoval korunního prince Muhammada bin Salmána, který podle něj propaguje reformy, ale nepřipouští o nich debatu. Chášukdží opakovaně kritizoval i podíl saúdskoarabské armády na bojích v Jemenu nebo politiku vlády vůči Kataru.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Arabský prokurátor navštíví Turecko. Erdogan: Máme nové důkazy o vraždě