Gershkovich byl v soudní síni v prosklené kleci vyhrazené pro obžalované. Před začátkem slyšení mlčky sledoval novináře, kteří ho přišli natáčet nebo fotografovat, popsala agentura AFP, podle níž to bylo poprvé od jeho zadržení, co ho média mohla spatřit. Komunikovat s Gershkovichem novináři v soudní síni nesměli.

Soud zamítl žádost Gershkovichova právního týmu, aby byl propuštěn do domácího vězení na kauci ve výši 50 milionů rublů (asi 13 milionů korun), uvedla jeho právní zástupkyně.

Evan Gershkovich byl v Rusku zadržen po obvinění ze špionáže. Na snímku ho policie eskortuje od soudu
Kdo je Američan, kterého Rusko zatklo jako špiona: Kuchař, jenž si plnil sny

Žurnalistu zadržela v Jekatěrinburgu na Urale na konci března ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, shromaždoval podle ní informace o vojenskoprůmyslovém odvětví v Rusku. Následně ho ruští vyšetřovatelé obvinili ze špionáže.

Krátce po zadržení ho bezpečnostní složky odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo a soud nařídil, aby zůstal ve vazbě nejméně do 29. května. V Lefortovu, nechvalně proslulé věznici, která za komunismu spadala pod tajnou službu KGB, jsou drženi lidé podezřelí ze špionáže a dalších závažných trestných činů, připomíná agentura Reuters.

Návštěva americké velvyslankyně 

Americká velvyslankyně v Rusku Lynne Tracyová v pondělí uvedla, že USA k němu poprvé od jeho zadržení získaly konzulární přístup a ona ho mohla navštívit. Cítí se dobře a drží se, napsala na telegramu.

Jednatřicetiletý novinář i WSJ obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým korespondentem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.

Ruský policista na Rudém náměstí v Moskvě. Ilustrační snímek
Rusové zadrželi reportéra amerického listu. Viní ho ze špionáže

Reuters píše, že byl v Jekatěrinburgu zadržen a obviněn z podněcování k terorismu Jaroslav Širšikov, politický aktivista, který Gershkovichovi v polovině března poskytl rozhovor a se kterým se americký novinář měl znovu sejít.

Jeho právník řekl, že ho úřady stíhají kvůli tomu, že dal veřejně najevo své názory na nedávnou vraždu proruského válečného komentátora Vladlena Tatarského. Širšikov přiznává, že své názory zveřejnil, ale popírá, že by někdy ospravedlňoval nebo podporoval terorismus.