Dom Philips a Bruno Araújo Pereira se ztratili, když se vydali do sítě řek kolem města Atalaia do Norte, což je vstupní bod do amazonské rezervace Javari. Zde stále žije velké množství civilizací nedotčených původních kmenů. V oblasti se ale také pohybuje řada gangů, které si vydělávají nelegální těžbou dřeva či pašováním drog. Oběma mužům vyhrožovaly i těžařské společnosti. Nyní se zdá, že byla objevena těla pohřešovaných mužů. Zatímco jejich blízcí jsou o jejich smrti přesvědčeni, brazilská policie je opatrnější.

„O víkendu brazilští kriminalisté informovali, že budou analyzovat organický materiál, který byl nalezen v řece v blízkosti města Atalaia do Norte v odlehlém amazonském pralese,“ napsala BBC

V pondělí pak příbuzní pohřešovaného novináře médiím sdělili, že je brazilská ambasáda ve Spojeném království informovala, že byla v pralese nalezena dvě mrtvá těla. „Švagr Doma Philipse Paul Sherwood sdělil, že mu v pondělí ráno zavolal úředník z brazilské ambasády a čistou angličtinou mu sdělil, že byla nalezena dvě těla a že chce ambasáda informovat rodinu dříve, než tisk,“ pokračovala britská stanice BBC

V pralese zaleží na každé vteřině, každá může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Vyhrožovali mu těžaři, teď zmizel. Novinář se ztratil v amazonském pralese

Sherwood uvedl, že informace byla zcela jasná a rozhodně nemohlo dojít k nedorozumění. „Volající nepopsal místo nálezu, jen řekl, že to bylo v pralese, že těla byla přivázána ke stromu a že ještě nebyla identifikována,“ vyjádřil se následně Sherwood pro list The Guardian. Zprávu o nálezu těl následně převzala brazilská i zahraniční média.

Na to ovšem ihned zareagovala brazilská policie s prohlášením, že se žádná těla nenašla a šlo pouze o komunikační šum. „Policie tvrdí, že našla jen osobní věci mužů a zmíněný biologický materiál je dále testován. Následně informaci o nalezení těl vyvrátila také asociace domorodých kmenů Univaja, která pomáhá s pátráním,“ uvedla BBC.

V amarillské zoo v Texasu řeší záhadu. Na kamerových záznamech se objevila záhadná postava.
Kamery v americké zoo zachytily záhadnou postavu. Nikdo neví, co je zač

Pátrání po mužích tak nadále pokračuje. „Mluvil jsem s týmem v terénu a zpráva o nalezení těl není pravdivá. Hledání pokračuje,“ potvrdil pro Reuters také právník asociace Univaja Eliesio Marubo. 

Brazilský prezident Jair Bolsonaro se ale vyjádřil, že jsou právě zkoumány možné lidské ostatky, které byly nalezeny v řece. „Jsou tady indicie, že se jim stalo něco strašlivého,“ vyjádřil se prezident.

Amazonský prales

Zdroj: Youtube

Podezřelý rybář

Příbuzní ztraceného novináře prohlásili, že vše nasvědčuje tomu, že došlo ke zločinu. „Oba muži jsou velmi zkušení a svou cestu detailně naplánovali. Měli novou loď a velkou zásobu paliva. Oblast důvěrně znají,“ poznamenala stanice BBC.

V případu jejich zmizení byl zatím zadržen rybář Amarildo da Costa, v oblasti známý jako Pelado. Na jeho lodi byly totiž nalezeny krevní stopy. I ty se ale ještě budou analyzovat. Policie tvrdí, že byl jedním z posledních lidí, kteří viděli Philipse a Pereiru. Zadržený muž byl doposud obviněn pouze z držení zakázané munice. Policie v případu ale vyslýchá dalších šest lidí.

Pobřeží v kanadské Britské Kolumbii.
Pláž v Kanadě pronásleduje záhadný jev. Vyplavují se na ni lidská chodidla

Manželka pohřešovaného novináře v několika prohlášeních vyzvala brazilské úřady, aby věnovaly pátrání po jejím muži a jeho příteli větší pozornost a úsilí. Aktuálně je do akce zapojeno 250 příslušníků bezpečnostních složek, mezi nimi i potápěči, z techniky pak drony i helikoptéry. Na současný počet lidí se ovšem akce rozrostla až postupně. V prvních dnech po zmizení reportéra a jeho průvodce byla na případ nasazena pouze desítka lidí.

K rozšíření pátrací akce přispěl také tlak veřejnosti na prezidenta Bolsonara. Zmizení novináře a domorodého experta, kteří se zajímali o kmeny a území, které chtějí zabrat těžařské společnosti, vyvolalo v Brazílii velké vášně a podnítilo několik protestů. „Do ulic města Atalaia do Norte se vydaly stovky protestujících z řad domorodých kmenů. Demonstranti požadovali spravedlnost pro zmizelé muže a odsoudili útoky na brazilské životní prostředí a půdu domorodých kmenů, které zesílily od roku 2019, kdy se k moci dostal Bolsonaro,“ píše list The Guardian.