„Podali jsme odvolání, protože rozhodnutí soudu bylo nesprávné,“ uvedl v prohlášení šéfeditor agentury Reuters Stephen J. Adler. „Tím, že je odsoudili jako špiony, ignorovali přesvědčivé důkazy o policejní provokaci a závažném porušeních pravidel řádného procesu. Patrná byla také neúspěšná snaha státního zástupce předložit jakýkoliv důkaz,“ dodal.

Soud podle jeho slov převedl důkazní břemeno na reportéry Reuters a vyzval Myanmar, aby „potvrdil své odhodlání k právnímu státu, svobodě tisku a demokracii tím, že nařídí propuštění kolegů.“

Dvaatřicetiletý Wa Lone a jeho o čtyři roky mladší kolega Kyaw Soe Oo byli na začátku září odsouzeni soudem v Rangúnu na základě zákona na ochranu státní bezpečnosti za údajný úmysl poškodit zájmy země. Případ vyvolal otázky o pokroku Myanmaru směrem k demokracii a vyvolal protesty diplomatů západních zemí a obhájců lidských práv.

Mluvčí vlády Zaw Htay se odmítl k odvolání vyjádřit. Pokud se soud rozhodne žádost o odvolání přijmout, vyžádá si soudce před přijetím rozhodnutí písemné i ústní argumenty od obhájců i státních zástupců.

Psali o genocidě Rohingů

Novináři v zemi hledali důkazy o popravě 10 příslušníků indo-árijské muslimské etnické skupiny Rohingů, obývající většinově severní část Arakanského státu ležícího na jihozápadě Barmy. K tomuto incidentu došlo poté, co barmská armáda zahájila takzvanou „vyklizovací operaci“, kterou Organizace spojených národů (OSN) označila za etnickou čistku.

Byli zatčeni za držení dokumentů souvisejících s případem, které krátce předtím získali od dvou příslušníků policie. Wa Lone i Kyaw Soe Oo od počátku prohlašovali, že jde o falešné obvinění a nastražené důkazy.

Myanmarská vůdkyně Su Ťij v září označila rozsudek za správný. Uvěznění novinářů nemá podle jejích slov nic společného se svobodou projevu. „Zajímalo by mě, kolik lidí si opravdu přečetlo rozsudek, který nijak nesouvisel se svobodou slova. Nebyli uvězněni, protože byli novináři, ale protože porušili zákon o ochraně státního tajemství,“ řekla tehdy s tím, že oba mají právo se odvolat a vysvětlit, proč byl rozsudek špatný.