"Tady jsou další novináři? Novinářů je moc, měli by se likvidovat," poznamenal český prezident Miloš Zeman k prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi, když zaznamenal reportéry, kteří dokumentovali nadcházející schůzku. "Likvidovat není potřeba, omezit stačí," reagoval lehce zaskočený ruský prezident. 

Událost zachytil zpravodaj listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov, v Česku už na ní upozornily Lidové noviny.

"Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápou. Očekávam teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají," napsal k tomu na svůj twitterový účet Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman, který projevuje averzi vůči novinářům dlouhodobě, jednal podle Ovčáčka s Putinem o boji proti terorismu, ekonomické spolupráci a plánované návštěvě Ruska.

Politici protestují

Proti Zemanovým slovům se během neděle ohradila celá řada českých politiků. Například šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek označil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce vtip za velmi nepodařený, a místopředseda ODS Martin Kupka v témže pořadu uvedl, že jde o nevhodný výrok, jehož vyznění ještě umocnila souvislost s Putinem. Ministr kultury Daniel Herman pak na twitteru sdělil, že takové vyjadřování považuje za nepřijatelné i jako vtip a že se od Zemanových výroků na adresu novinářů distancuje, a europoslanec Pavel Telička na twitter napsal, že Zeman znovu potvrdil, že si nezaslouží podporu kandidatury. „Není způsobilý úřad vykonávat," uvedl Telička.

"Likvidace novinářů v Rusku není legrace"

Na Zemanův "bonmot" také na svém facebookovém profilu zareagoval redaktor České televize Filip Horký, který zpracoval výčet perzeukovaných nebo přímo zavražděných nepohodlných ruských novinářů, kteří v minulosti kritizovali poměry v Rusku nebo přímo Putinův režim.

S odkazem na data výboru na ochranu novinářů Horký uvedl, že v Rusku bylo od roku 1992 zabito 56 novinářů a jen v roce 2016 bylo zaznamenáno 70 fyzických útoků na novináře a bloggery. Během letošního roku pak podle něj byly v Rusku zaznamenány zatčení či uvěznění jak novinářů, tak běžných občanů, kteří sepsali či sdíleli politicky citlivé informace online - včetně dvou bloggerů sepisujících komentáře k Ukrajině či Sýrii. V březnu byl podle Horkého zaznamenán případ, kdy byl na hranicích s Čečenskem napaden autobus s novináři a lidmi věnujícími se lidským právům.

"V roce 2015 byl uvězněn novinář a bloger Sergej Reznik, který sepsal článek o údajné korupci úředníků v Rostově. Dostal tři roky. V prosinci 2015 byli uvěznění tři internetoví uživatelé - Vadim Tyumentse dostal pět let za postování videí na Youtube a VKontakte, které mimo jiné kritizovala konflikt na východní Ukrajině. Dle prokurátorů podněcovala k nenávisti. Darya Polyudova zase vypostovala na sociální síť VKontakte příspěvek zpochybňující vládu Putina a ruské akce Ukrajině. Dostala dva roky," píše Horký.

Pozornost věnuje také tomu, jakým způsobem je v Rusku zaváděna cenzura a oklešťována svoboda tisku. "V roce 2013 byl podepsán zákon umožňující státnímu regulátorovi blokovat stránky šíříci výzvy k nepokojím, extremistickým aktivitám nebo účasti na nelebálních shromážděních. Bylo tak zablokováno na 20 tisíc stránek. Zákon z roku 2014 vyžaduje, aby jakákoliv stránka, blog nebo veřejný účet na sociálních médiích, který navštíví více než tři tisíce uživatelů denně, byl zaregistrován a splňoval povinnosti - zákaz anonymní publikace a odpovědnost za zveřejněné komentáře od uživatelů. V srpnu 2015 byl podepsán zákon zakazující informovat o úmrtí ruských vojáků, který zabraňuje tvořit komplexní zpravodajství třeba o Ukrajině či Sýrii," píše Horký. 

Ruské bezpečnostní složky podle něj zadržely v březnu 2017 11 novinářů během jejich práce, kdy reportovali z celostátních protestů proti putinovskému režimu.

"Ne, pane prezidente. I když se to opět budete pokoušet vysvětlit tím, že váš výrok byl jen pouhým vtipem, v tomhle případě to tak nelze přijmout. Nelze přijmout, že o takových věcech v nadsázce hovoříte s mužem, který kompletně kontroluje a jeho režim (a jak je výše popsáno) i fyzicky napadá nezávislé novináře. I ´legrace´ má své hranice. Rusko už dlouho není pro novináře svobodnou zemí," uzavírá Horký.