„Rozsudek soudu prvního stupně zůstává bez změny, stížnosti obhajoby se nevyhovuje,“ ohlásil nejvyšší soud podle zpravodaje TASS po  jednání. To se kvůli utajení případu konalo za zavřenými dveřmi a novináři mohli sledovat pouze oznámení závěrečného rozhodnutí soudu.

Někdejšího reportéra listů Vedomosti a Kommersant zatkla v červenci 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady; Safronov byl tehdy poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. Podle vyšetřovatelů v roce 2012 novináře zverbovala česká rozvědka. Safronov podle FSB mimo jiné předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán a tyto údaje by prý zemím Severoatlantické aliance mohly posloužit k ohrožení ruské bezpečnosti.

Evan Gershkovich byl v Rusku zadržen po obvinění ze špionáže. Na snímku ho policie eskortuje od soudu
Kdo je Američan, kterého Rusko zatklo jako špiona: Kuchař, jenž si plnil sny

Safronov od počátku jakoukoliv vinu odmítá a nepřistoupil ani na dohodu s vyšetřovateli, aby dosáhl mírnějšího trestu. Zdůrazňuje, že se věnoval jen žurnalistice a neměl přístup ke státním tajemstvím. Obvinění přičítá snaze ruské tajné služby o výrobu špionů, když ty skutečné je těžké dopadnout.

Trest za práci? 

Safronův obhájce Dmitrij Katčev po prvoinstančním rozsudku prohlásil, že jeho klient dostal trest za to, že dělal svou práci. Některá nezávislá ruská média už dříve uvedla, že Safronov byl potrestán za své reportáže o ruských vojenských zakázkách, které popudily ministerstvo obrany. Obhajoba žádala zproštění viny.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ČTK a České televizi loni v září řekl, že tvrzení o Safronovově spolupráci s českou rozvědkou je asi stejně důvěryhodné jako tvrzení, že Rusko osvobozuje Ukrajinu. „Jsou to nesmysly,“ prohlásil šéf české diplomacie.

Ruský policista na Rudém náměstí v Moskvě. Ilustrační snímek
Rusové zadrželi reportéra amerického listu. Viní ho ze špionáže

Vysoký trest pro Safronova - vyšší než ruské soudy obvykle udělují za vraždy - je považován za úder proti ruským médiím v souvislosti se zesíleným tlakem Kremlu proti svobodě slova od únorového zahájení invaze na Ukrajinu, napsala loni v září agentura Reuters.