Skupina pěti teenagerů našla malou holčičku v pátek 7. ledna při návratu domů z vánočního výletu. Malá dívenka byla v krabici odložená na kraji silnice u vesnice Sosnovka jen kousek od města Novosibirsk. „Nejdřív jsme slyšeli takový pištivý zvuk. Mysleli jsme si, že jsou v krabici štěňata. Uvnitř ale ležela holčička. Vypadala jako malinká panenka,“ popsal události Renat Litvinovský.

Dodal, že holčička byla nahá a u sebe měla jen přikrývku, která vypadala víc jako hadr než cokoliv jiného, a plastovou lahvičku.

Novorozené miminko - ilustrační foto.
Žena porodila uprostřed letu. Novorozeně vyhodila do odpadkového koše

Chlapci se prvně snažili stopnout kolemjedoucí auta, ale bohužel nepochodili. Proto Renat zavolal rodičům. „Přijel jsem tam s manželkou co nejrychleji to šlo a vzali jsme děvčátko do nemocnice,“ popsal večer jeho otec Dmitry Litvinovský. Po cestě se modlili, aby byla v pořádku a neměla žádné omrzliny.

Při příjezdu do nemocnice děvčátko prohlédl doktor a začal mu třít nohy a ruce, aby do nich vrátil teplo. Pak zachránce ujistil, že je dítě v pořádku, věk odhaduje přibližně na tři dny. „Můj syn a jeho přátelé ji našli na poslední chvíli,“ sdělila Anna Litvinová, která v tu chvíli nedokázala zadržet slzy. Po chvíli holčička celá zrůžověla a už i necvičenému oku připadala v pořádku. Teď je v péči doktorů v dětské nemocnici, kam ji později převezli.

Po rodičích a příbuzných dítěte policie stále pátrá. Proti matce, které hrozí obvinění z pokusu o vraždu, už zahájila i trestní stíhání.

Manželé, kteří holčičku do nemocnice přivezli, by si ji přáli adoptovat. „Máme už tři syny a proto velmi dlouho sníme o dceři. Doufáme, že se nám podaří ji získat,“ řekla Litvinovská. Jejich přání se jim ovšem splní jen za předpokladu, že policie nenajde žádné příbuzné. Pokud to tak nakonec dopadne, budou muset prvně vyplnit množství dokumentů a navštěvovat speciální kurzy, než jim úředníci dovolí ji oficiálně přijmout do rodiny.

Pitbull. Ilustrační foto.
Přežil velké požáry i mráz. Ztracený pes zvládl téměř čtyři měsíce v divočině

Překážky jim ale házet pod nohy nehodlají. Dětská ombudsmanka Novosibiřské oblasti Naděžda Boltenková odhodlání Litvinovských podporuje a je rozhodnutá jim vyjít vstříc.

K případu se vyjádřil i předseda ruského parlamentu Vjačeslav Volodin, který mladíky chválil za záchranu života novorozeněte. „Nebýt těchto mladých mužů, zemřelo by dítě na podchlazení,“ řekl.