Na svých webových stránkách to uvedlo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Vychází z informací zdravotnických institucí v jednotlivých zemích.

V Evropě testy potvrdily nový vir s označením A(H1N1) u více než 320 lidí.

V Česku není zatím jediný pacient.

Nová chřipka se poprvé objevila v Mexiku právě před měsícem. Její vir je podle analýz kombinací viru chřipky prasečí, ptačí a lidské. Onemocnění se projevuje jako běžná chřipka, očkování proti němu ale zatím neexistuje.

Většina lidí se nakazila při cestě do Mexika či Severní Ameriky. Podle údajů ECDC ale pomalu roste podíl těch, kteří se infikovali ve vlasti od osob, které si nemoc přivezly z ciziny. Virus podle posledních dat ECDC mělo 323 lidí v 18 evropských státech. Více než třetina z nich se nakazila ve své zemi. V Česku lékaři dosud podle ministerstva zdravotnictví testovali 105 lidí. U 101 z nich nákazu vyloučili. U čtyř pacientů se na výsledky čeká.

Nejvíc nakažených je v USA. Podle tamního Centra pro kontrolu nemocí (CDC) testy vir prokázaly u více než 6550 osob. Devět lidí infekci podlehlo. CDC odhaduje, že novou chřipku ale mohlo dostat už na 100.000 Američanů. Většina lidí totiž má jen velmi mírné příznaky. Lékaři se tak o onemocnění nemusí vůbec dozvědět.

Přes 4170 pacientů bylo v Mexiku, kde viru podlehlo osm desítek lidí. Kanada ohlásila 805 případů. Jeden člověk zde zemřel. Další oběť oznámila Kostarika. Více než 320 nakažených bylo v Japonsku.

V Evropě nejvíc infikovaných hlásí Španělsko. ECDC mělo informace o 126 pacientech. Nových 18 případů se pak dnes objevilo ve vojenské akademii nedaleko Madridu. Dalších 81 vojáků podle španělského ministerstva zdravotnictví úřady testují. Zatím není jasné, jak se vojáci nakazili. V karanténě je i 18 amerických vojáků v Kuvajtu, u kterých se vir potvrdil. Mají jen mírné příznaky. Vedení základny uvedlo, že do kontaktu s místními lidmi se nedostali.

Světová zdravotnická organizace (WHO) hodnotí situaci pátým stupněm na šestibodové škále pandemického rizika. Znamená to, že nemoc se sice šíří v jednotlivých státech, ale ne mezi zeměmi a kontinenty. I když někteří odborníci požadují, aby WHO vyhlásila poslední pandemický stupeň, zatím se k tomu neodhodlala. Mimo jiné se chce vyhnout panice, která by pak mohla vypuknout. Zvažuje ale to, že kritéria pro vyhlašování jednotlivých stupňů upraví.

Uzavřené školy

Mnohé země kvůli hrozbě šíření nemoci přijaly řadu opatření. Například v USA se zavřelo 60 škol, které navštěvuje 42.000 žáků. Na Sicílii úřady stejný krok zvažují u 14 škol. Zavřena jsou i dvě gymnázia v Římě, kde se po studijní cestě do New Yorku objevil virus u čtyř studentů. V Mexiku byly původně uzavřeny nejen školy, ale i veřejné instituce. Po pár dnes se ale „provoz“ obnovil.

I když nakažených přibývá, WHO zatím omezení cestování či leteckého provozu nedoporučila. Na mnohých letištích ale pasažéři procházejí zdravotnickou kontrolou.

Očkování proti nové chřipce odborníci ještě neobjevili. Američtí vědci podle agentury DPA ale vidí vysokou šanci na vyvinutí vakcíny, která by účinkovala proti nákaze všude na světě. Zatím se totiž zdá, že vybraní zkoumaní pacienti měli úplně stejný vir. Americké Centrum pro kontrolu nemocí má už prý dokonce „prototyp“ původce nové chřipky, který zkoumá. Výsledky by farmaceutické firmy mohly dostat už za pár dní. S přípravou výroby očkovací látky by se pak mohlo začít počátkem června, uvedla DPA.