Podle nového ambasadora je důvěra mezi Ruskem a Spojenými státy na nízké úrovni. Většina Američanů se domnívá, že Rusko chtělo podkopat americkou demokracii zásahem do loňských prezidentských voleb.

Huntsman na rozdíl od amerického prezidenta Donalda Trumpa ruský zásah do loňských prezidentských voleb nezpochybňuje.

„Na politické úrovni už dávno nejde jen o partizánskou záležitost,“ řekl.

Do úřadu nastupuje v nejisté době, kdy obě mocnosti proti sobě vedou diplomatickou válku. Rusko nedávno vyhostilo několik stovek diplomatů, USA v reakci na to zavřely ruskou ambasádu v San Franciscu.

Huntsman chce zlepšit vztahy mezi Ruskem a USA. Nejprve má však být Ukrajině navrácena kontrola nad její mezinárodně uznávanou hranicí.

„Toto téma není záležitostí jen Spojených států, ale i Evropy, Kanady a potenciálně každé vyspělé země,“ řekl.

Severní Korea představuje podle něj mezinárodní hrozbu. Nejde jen o americký problém. Rusko by se o něj mělo zajímat.

„Společnými akcemi by Spojené státy a Rusko mohly přivést severokorejský režim k jednacímu stolu a najít diplomatické řešení,“ nechal se slyšet.

Pro Huntsmana je dále důležité pracovat na porážce Islámského státu a pokračovat v dialogu o syrské válce.

Trump do funkce Huntsmana jmenoval minulý týden. V pátek se pak sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. V diplomatickém světě však není žádným nováčkem. Ostřílený politik v administrativě George H. W. Bushe (otec George W. Bushe) sloužil na velvyslanectví v Singapuru. Za Baracka Obamy byl ambasadorem v Číně.

Podle agentury AP je vztah mezi bývalým guvernérem Utahu, který v roce 2012 kandidoval za republikány na prezidenta a Trumpem „kolísavý“. Oba politici se v minulosti vzájemně kritizovali i podporovali.

Video: slavnostní přivítání amerického velvyslance v Rusku

Zdroj: Youtube