V australském Sydney se na silvestrovský program s více než desetiminutovým ohňostrojem shromáždilo podél místního zálivu více než milion lidí, píše agentura AP. Z několika míst včetně světoznámé budovy opery odpálili technici přes 100 tisíc kusů pyrotechniky. V uplynulých dvou letech byla akce kvůli obavám ze šíření koronaviru zrušena.

Na záznam z bujarých oslav v Austrálii se můžete podívat zde:

Zdroj: Youtube

Byl to „večírek, který si Sydney zasloužilo“, řekl listu Thy Sydney Morning Herald Stephen Gilby, který v největším australském městě dohlíží na organizaci významných akcí a festivalů. „Máme za sebou pár docela složitých let. Moc nás těší, že tento rok můžeme lidi zase přivítat na březích městského přístavu,“ uvedl.

Obnovení tradice přinesl dnešní večer také v novozélandském Aucklandu, kde pod věží Sky Tower davy lidí přihlížely odpočtu posledních vteřin roku 2022 a následnému ohňostroji. Auckland se ve 12:00 SEČ stal jedním z prvních velkých měst světa, které do roku 2023 vstoupilo.

Podívejte se na záběry z Aucklandu, které živě sledovaly více než dva miliony diváků:

Zdroj: Youtube

V některých zemích však budou novoroční oslavy skromnější. Malajsijská vláda například zrušila ohňostroj v hlavním městě Kuala Lumpuru poté, co si sesuvy půdy v zemi vyžádaly několik desítek obětí obětí na životech a vyhnaly desetitisíce lidí z jejich domovů.

Číňané nemají náladu oslavovat

Čína se po uvolnění koronavirových opatření potýká se vzestupem počtu případů nákazy koronavirem. Mnozí Číňané na internetu píší, že kvůli tomuto vývoji nemají náladu oslavovat. Jiní však vyjadřují naději, že s novým rokem přijde návrat k běžnému životu.

V centru Hongkongu se však ohňostrůjci postarali o působivou světelnou show. Se starým rokem se tam lidé rozloučili v pět hodin odpoledne SEČ:

Zdroj: Youtube

V následujících hodinách přivítali příchod nového roku třeba v Indonésii, Bangladéši, Nepálu, Indii či Pákistánu. 

S blížící se půlnocí našeho času oslavili Nový rok třeba i obyvatelé Ruska. To sousední Ukrajina, proti které sousední Rusko vede agresivní válku, vstoupila do roku 2023 o hodinu později, ve 23:00 SEČ. Kvůli ničivé válce tu ale oslavy téměř neprobíhaly. Některé části země se i během silvestrovské noci staly terčem náletů, lidé tak alespoň z oken provolávali protiruská hesla.

Ve stejnou dobu propukly oslavy i v dalších zemích východní a jižní Evropy, třeba v Řecku.

Na první pohled je Kiribati rájem.
Kiribati je místem, kde slaví příchod nového roku nejdříve. Země snů to ale není

O půlnoci středoevropského času pak konečně mohli začít slavit i obyvatelé většiny Evropy včetně České republiky. Novoroční ohňostroje vítaly nový rok i na pražském Václavském náměstí, a to navzdory zákazu, který vydalo vedení města.

O hodinu později vstoupila do roku 2023 také Velká Británie. V průběhu noci dorazil nový rok také do oblastí Atlantiku, Jižní Ameriky a nakonec i do Spojených států amerických. Jako poslední přivítají rok 2023 zámořská území USA v Pacifiku, například Bakerův či Howlandův ostrov.

Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od takzvané datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.

Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončí ve 14:00 SEČ.

Atol Kiritimati leží více než 2000 kilometrů jižně od Honolulu na americkém souostroví Havaj, kde se ale příchod nového roku slaví o celý den později. Největším městem je Tabwakea s 3000 obyvateli.