Vláda Petera Pellegriniho získala důvěru teprve minulé pondělí. A reportéři z Denníku N už větří první skandál. Prověřili premiérovy veřejně dostupné příjmy, dokonce ho na toto téma osobně konfrontovali.

Pellegrini jim poskytl originál smlouvy bytu i smlouvy o úvěru. Údajně jim však odmítl odpovědět na otázky, s jakými úsporami vstupoval roku 2006 do parlamentu a jaká je aktuální výše jeho bankovních účtů.

Premiér si pořídil třípokojový byt v přepychovém rezidenčním komplexu Zuckermandel, což je nově vybudovaná čtvrť na břehu řeky Dunaj pod Bratislavským hradem.

Nový slovenský premiér Pellegrini míří do Česka, sejde se s Babišem

Cena bytu včetně DPH činí podle Denníku N 410 tisíc eur (10,43 milionu korun). Jak listu potvrdil sám Pellegrini, na nemovitost o téměř devadesáti metrech čtverečních složil 245 tisíc eur (cca 6,23 milionu korun). Zbytek splácí formou hypotéky slovenské Tatra bance.

Kromě toho vlastní Pellegrini další byt v Bánské Bystrici a také luxusní chatu v obci Králiky, na které si údajně půjčil. Denník N poukazuje i na fakt, že předseda vlády nosí drahé hodinky a obleky a věnuje se nákladnému koníčku – létání.

Novináři si ověřili, že od roku 2006, kdy byl poprvé zvolen poslancem, byl Pellegrini placen pouze ze státních peněz. Vzali též v úvahu, že je bezdětný a nemá tudíž právo na daňový bonus na dítě. Po sečtení veškerých položek došli k závěru, že si v letech 2005 až 2016 přišel na 460 až 480 tisíc eur.

Slovensko má novou vládu. Pellegrini dostal důvěru

Rozdíl mezi Pellegriniho příjmy a výdaji podle nich dělá asi 100 tisíc eur, a to i za předpokladu, že by jeho základní měsíční výdaje činily pouhých tisíc eur (asi 25 tisíc korun), což ostatně premiér v rozhovoru pro Denník N označil za přiměřenou sumu.

Pellegrini nesrovnalosti vysvětluje tím, že kromě příjmů za výkon veřejné funkce pobíral ještě jiné peníze, které v souladu se zákonem nemusí v přiznáních uvádět. Premiérův tiskový odbor uvedl, že Pellegrini si našetřil na koupi nemovitosti prodejem bytu a auta. Další finance mu prý zajistily výnosy v bankách a příspěvky od rodiny.

Slovenský velvyslanec Peter Weiss.
Velvyslanec Peter Weiss: Proti mafii by se měla spojit celá Evropa