Nové pravidlo oznámila premiérka Jacinda Ardernová. „Postupně se zbavujeme plastových tašek na jedno použití, abychom mohli lépe chránit naše životní prostředí a chránit zelenou reputaci naší krásné země,“ řekla.

„Každý rok se u nás spotřebují stovky milionů těchto tašek. Většina z nich končí na našem vzácném pobřeží, kde způsobují nevyčíslitelné škody mořským živočichům. Nemusíme je přitom používat. Máme různé alternativy,“ dodala. Přesné detaily zákazu ale ještě její vláda nezveřejnila.

Ostrovní země je totiž jedním z největších spotřebitelů igelitek, co se týče spotřeby na obyvatele. Každý Novozélanďan totiž spotřebuje ročně 154 igelitek, což je dohromady 750 milionů tašek. Dva obří řetězce a další menší obchodníci už oznámili, že s prodejem do konce roku skončí. 

Například v sousední Austrálii je ale zatím zakázaly pouze některé oblasti. Dva největší australské řetězce, Coles a Woolworths dříve oznámily, že by je mohly zakázat do konce června, nakonec ale byly omezeny pouze částečně. 

Igelitky zatím zakázalo 40 zemí světa. Některé je však pouze zpoplatnily, jiné zakázaly zcela. První zemí byl Bangladéš v roce 2002, který je zcela zakázal. Během ničivých záplav totiž ucpaly kanalizaci a vytvořily z měst jednu velkou louži. O rok později se přidala Jihoafrická republika. Následovaly je Čína, Rwanda či Itálie, které byly igelitkami doslova zaplaveny. Zdarma nejsou ani v Česku.

Podle studie OSN se již v roce 2011 každou minutu na světě spotřeboval milion igelitek. Nyní se jich vyprodukuje bilión ročně. Je jimi zaplaven doslova celý svět, téměř neexistuje místo, kde by nebyla jejich stopa. Je možné je nalézt na Mount Everestu, v nejhlubším nitru oceánu i v mrazivé Arktidě.