"Naše dějiny navždy změnil 15. březen. Teď se změní i naše zákony. Oznamujeme, že jsme v jménu všech Novozélanďanů podnikli kroky ke zpřísnění našich zákonů o držení zbraní, abychom z naší země udělali bezpečnější místo," řekla Ardernová na tiskové konferenci s tím, že všechny typy poloautomatických pušek, které byly použity při útoku, budou zakázány.

Zakázány mají podle Reuters být také součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal a také velkokapacitní zásobníky. 

Všichni držitelé zbraní je musejí na základě rozhodnutí vlády během následujích dvou dní nahlásit úřadům, poznamenala agentura AP. Nová opatření mají umožnit odkoupení zbraní od majitelů, což podle premiérky bude státní pokladnu stát 200 milionů novozélandských dolarů.

"Domnívám se, že převážná většina legálních držitelů zbraní na Novém Zélandu pochopí, že tyto kroky jsou v národním zájmu, " řekla Ardernová s tím, že na farmáře se budou vztahovat přísně uplatňované výjimky kvůli regulaci škůdců.

Nový Zéland se v minulosti snažil zákony o střelných zbraních zpřísnit, vždy tomu však zabránila silná zbraňová lobby a skutečnost, že na Novém Zélandu má silnou tradici lov. Podle odhadů je v zemi s pěti miliony obyvatel zhruba 1,5 milionu střelných zbraní, je tam ale také nízký počet násilných trestných činů spáchaných střelnou zbraní. Podle agentury Reuters se zákaz týká asi 13 500 zbraní. 

Posílení bezpečnosti u mešit

Novozélandská policie mezitím oznámila, že všech 50 obětí útoku identifikovala. Ve většině případů šlo o uprchlíky či migranty z Pákistánu, Indie, Malajsie, Turecka, Indonésie, Somálska, Afghánistánu a Bangladéše. Dnes se podle agentury AP uskutečnilo nejméně šest dalších pohřbů obětí.

Ardernová oznámila, že páteční volání k modlitbě muslimů bude celostátně vysíláno a následovat budou dvě minuty ticha za oběti. Obě mešity, které se staly dějištěm útoku, budou v pátek otevřeny a očekává se účast tisíců věřících. Po útoku byla na celém Novém Zélandu posílena bezpečnost u mešit.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 50 lidí, další jsou v kritickém stavu. K útoku se přihlásil pravicový radikál Brenton Tarrant, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Osmadvacetiletý Australan útok nahrával a živě přenášel na internetu.