Véjonis byl v pátém kole už jediným kandidátem, když v předchozím hlasování ze souboje vypadli všichni tři jeho soupeři: Egils Levits, soudce Evropského soudního dvora, bankéř a bývalý přední hráč basketbalu Mártiňš Bondars a zástupce silné ruské menšiny Sergejs Dolgopolovs.

Ministr obrany, který byl ve volbách favoritem, v nejvyšší státní funkci nahradí dosavadního prezidenta Andrise Bérziňše, který o znovuzvolení z rodinných důvodů neusiloval. Véjonis pochází z rusko-lotyšské rodiny, narodil se v ruském Pskově a v Rize vystudoval biologii. Jeho kandidaturu navrhlo a podpořilo lotyšské Sdružení Zelených a Rolníků.

Hlavním tématem prezidentských voleb bylo zajištění bezpečnosti státu v podmínkách rostoucího tlaku sousedního Ruska. Ukrajinská krize, regionální bezpečnost a posilování ruské armády zcela ovládly předvolební kampaň. Kandidáti diskutovali o posilování Severoatlantické aliance v Pobaltí a postavení silné ruské menšiny v Lotyšsku.

Prezident v Lotyšsku vykonává spíše reprezentační funkce, výkonná moc plně přísluší vládě. Pokud by dnes žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu poslaneckých hlasů, hlasování by se za deset dnů opakovalo.

Vizitka lotyšského ministra obrany Raimondse Véjonise (48)

- Raimonds Véjonis, kterého dnes zvolil parlament novým lotyšským prezidentem, je od ledna 2014 ministrem obrany této pobaltské země. Ve funkci prezidenta v červenci nahradí dosavadní hlavu státu Andrise Bérziňše, který o znovuzvolení z rodinných důvodů neusiloval.

- Ve funkci ministra obrany Véjonis v důsledku anexe ukrajinského Krymu Ruskem například prosazoval zvýšení výdajů na obranu. A zajištění bezpečnosti státu v podmínkách rostoucího tlaku sousedního Ruska bylo také hlavním tématem nynějších prezidentských vo­leb.

- Do vysoké politiky vstoupil vystudovaný biolog Véjonis v listopadu 2002, kdy se stal ministrem životního prostředí a regionálního rozvoje. Ministrem životního prostředí a občas současně i regionálního rozvoje byl až do roku 2011. Až do loňského ledna, kdy se stal ministrem obrany, byl také poslancem Sejmu, jednokomorového lotyšského parlamentu.

- Raimonds Véjonis se narodil 15. června 1966 do rusko-lotyšské rodiny v ruské Pskovské oblasti, která sousedí mimo jiné s Lotyšskem. Na Lotyšské univerzitě vystudoval biologii a studoval i ve Finsku nebo Estonsku.

- Začínal jako učitel biologie na střední škole ve městě Madona a na počátku 90. let byl také místním zastupitelem. Působil v několika firmách a různých ekologických institucích, od 90. let je členem Lotyšské strany zelených, která je součástí vládního sdružení Zelených a Rolníků (SRZ).

- Véjonis je ženatý, má dvě děti.