Podle neoficiálních výsledků získal Alvi 353 hlasů z celkových možných 706, ve skutečnosti ale jen ze 679, protože víc než dvacet křesel v národním parlamentu zůstává neobsazených. Informuje o tom agentura DPA. Nový prezident už vyhlásil v parlamentu své vítězství a slíbil, že udělá všechno proto, aby se zlepšil život mas. "Nebudu jen prezidentem Pákistánského hnutí za spravedlnost, ale celého národa," uvedl Alvi ve svém vítězném projevu. Straně však poděkoval za podporu
"Dnešní vítězství je výsledkem dvaadvacetiletého úsilí dělníku Pákistánského hnutí za spravedlnost," prohlásil Alvi a současně poděkoval premiérovi Khanovi, že ho nominoval "k tak velké zodpovědnosti".
Opozice se nedohodla
Podle AFP se hladké Alviho zvolení předpokládalo vzhledem k tomu, že roztříštěná opozice nebyla schopná domluvit se na společném kandidátovi. Pákistánská lidová strana bývalého prezidenta Ásifa Alího Zardárího prosazovala Aitzaze Hasana, zatímco jiné opoziční skupiny včetně strany bývalého premiéra Naváze Šarífa nominovaly Maulanu Fazl-ur-Rehmana.
Rehman získal 185 hlasů, Hasan 124.
Prezident volí tajným hlasováním volební komise složená z členů Senátu, národního parlamentu a čtyř provinčních shromáždění.
Devětašedesátiletý Alvi nahradí Mamnúna Husajna, spojence bývalého premiéra Naváze Šarífa. Husajn ukončí svůj pětiletý mandát 8. září.
V politice je přes 50 let
Alvi, který je původní profesí zubař, pochází z přístavního města Karáčí a je jedním ze zakládajících členů Pákistánského hnutí za spravedlnost. Po politiky vstoupil před víc než 50 lety.
Podle oficiálního stranického životopisu byl už v roce 1969 aktivní ve studentském hnutí a během vojenského režimu druhého pákistánského prezidenta, generála Ayuba Khana bojoval za demokracii v Pákistánu.
"Během jednoho z protestů na silnici Mall v Lahore ho postřelili a zranili. Kulku, která zůstala v jeho pravé ruce, nosí stále hrdě jako známku boje za demokracii v Pákistánu," uvádí Pákistánské hnutí za spravedlnost.
Tato strana vytvořila vládu po kontroverzním vítězství v červencových volbách, jež poznamenaly stížnosti na údajný zásah armády, která představuje v pákistánské mocenské politice klíčového hráče.