I díky Pavlovým vyjednávacím schopnostem, taktice a nasazení ale mise dopadla úspěšně a všichni vojáci včetně Francouzů se dostali zpátky do bezpečí. Už tehdy si získal respekt u zahraničních partnerů.

Pevné nervy, rozhodovací schopnost a talent pro vyjednávání se budou Pavlovi hodit i v budoucnu. Z postu českého náčelníka generálního štábu zamíří do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Stane se předsedou Vojenského výboru NATO. O víkendu ho na prestižní post, který nezastával žádný zástupce zemí bývalého východního bloku, zvolili představitelé členských států. Další dva kandidáti byli z Itálie a Řecka.

Pavel vděčí podle svých slov za zvolení i reputaci, kterou budují čeští vojáci a civilní zaměstnanci v zahraničních pracovištích i misích, jako je ta současná v Afghánistánu.

„Trochu se do toho vkrádají pochybnosti, zda bude člověk schopen to všechno zvládnout a obsáhnout. Je toho hodně a je to dost odlišné od toho, co dělám teď. Na druhou stranu jsem přítelem výzev," uvedl Pavel po zvolení. Výboru začne předsedat v době, kdy svět prochází napjatým obdobím 
a výzev na českého generála čeká hodně – jmenují se třeba Ukrajina, Irák, Sýrie, severní Afrika nebo Afghánistán. Jak se k těmto problémům NATO postaví, bude záležet i na Pavlovi, který se stane hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka NATO. Podle Pavla bude bezprostředním úkolem posílit jistotu členských států na východě. „NATO je nenechá na holičkách, bude upevňovat jejich bezpečnost prostřednictvím častějších cvičení a rotační přítomnosti na jejich území," řekl.

Generála na post nominovala v červenci vláda a jeho zvolení může považovat za diplomatický úspěch, jenž možná zmírní nedávné rozpaky z toho, že česká eurokomisařka Věra Jourová nebude v EU zastávat tak ekonomicky silný post, jak si kabinet přál. „Je to výraz důvěry vůči naší armádě. Je to jakési vysvědčení za výsledky, je to za naši účast 
v mnohých misích, která byla vždycky kvitována," řekl včera v TV Prima ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Jde nepochybně o ocenění jak schopnosti naší armády, tak 
i vůle ČR podílet se aktivně na plnění našich spojeneckých závazků," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zvolení Pavla ocenil i prezident Miloš Zeman. „Všichni se snažili lobbovat, je třeba si uvědomit, že generál Pavel měl konkurenci, a tento společný lobbing byl nakonec úspěšný," uvedl jeho mluvčí. Pavel zatím zůstane ve funkci náčelníka generálního štábu, po jeho odchodu bude muset vláda navrhnout a prezident jmenovat náhradu. Pavel prý má seznam kandidátů. Nechtěl ale zatím nikoho jmenovat.