Podle dokumentu měla NSA vytipovaných šest „terčů", prominentních muslimů, které hodlala elektronicky sledovat, aby získané „zranitelné" poznatky využila k podkopání jejich důvěryhodnosti, pověsti a autority.

Agentura prý ve dvou případech kompromitující informace získala, ale tato nařčení nemohla být ověřena.

Silné oslabení

Dokument z 3. října loňského roku poukazuje na to, že odhalení přetvářky a pokrytectví by mohlo silně oslabit štváče, lákající do řad bojovníků svaté války nové přívržence. Jejich autorita se totiž jeví zvláště zranitelná, pokud by se ukázalo, že v soukromí se nechovají tak, jak hlásají na veřejnosti, například pokud jde o prohlížení sexuálních materiálů na internetu či „používání sexuálně laděné řeči v komunikaci s nezkušenými mladými děvčaty".

„Bez zabíhání do debaty o specifických jednotlivých případech by nemělo být překvapivé, že americká vláda používá všechny zákonné prostředky, kterými disponuje, aby zabránila snaze teroristů poškodit náš stát a strhnout další k radikalizaci a násilí," vysvětlil mluvčí NSA Shawn Turner.

Citlivé údaje

Přesto Jameel Jaffer z Americké unie pro ochranu občanských svobod (ACLU) považuje nová odhalení za důvod k obavám: „NSA sbírá obrovské množství citlivých údajů prakticky o komkoliv. Ať jste kdekoliv, databáze NSA obsahují informace o vašich politických názorech, zdraví, intimních vztazích a o vašem počínání na internetu. NSA tvrdí, že tyto osobní údaje nebudou zneužity, ale dokumenty ukazují, že NSA si definuje zneužití velice úzce."

Někdejší vysoce postavený bezpečnostní představitel ve vládě předchozího prezidenta Stewart Baker se nicméně domnívá, že diskreditace verbířů islamistů je zřejmě „správnější a možná humánnější": asi je lepší odhalit pravdu, než je bombardovat.

Podobná taktika

Huffington Post připomněl, že v minulosti američtí představitelé používali podobnou taktiku proti vůdcům hnutí za občanská práva, odborářům a dalším lidem.

Tento měsíc Německo a Brazílie v reakci na odhalení špehovacích programů NSA, jejichž terčem se údajně stala i německá kancléřka a brazilská prezidentka, předložily v OSN návrh rezoluce proti sledování.