Bushová tak reagovala na slova na současné první dámy USA Melanie Trumpové, jež se dříve nechala slyšet, že oddělování dětí od rodin se jí ani v nejmenším nezamlouvá. „Musíme být zemí, která se řídí všemi zákony, ale také zemí, která vládne srdcem,“ uvedla Trumpová. Zároveň ale potvrdila, že migrační reforma, která by fungovala pro obě strany, je nezbytná.

Za posledních šest týdnů překročilo hranice zámořské velmoci nezákonně zhruba dva tisíce rodin, přičemž všechny byly zadrženy. Rodiny doufaly, že budou moci zažádat o azyl, dospělí však nyní ve většině případů čelí obvinění.

Dětí a mladistvých se soudy netýkají. Většina z nich zamířila do různých středisek, v krajních případech jsou pak děti umisťovány do "obchodních skladů". „Nulová tolerance k migrantům je krutá a nemorální. Láme mi srdce,“ komentovala Bushová Trumpovo rozhodnutí ve zpravodaji Washington Post.

Celou kauzu pak připodobnila k jednomu z problémů Spojených států během válečného konfliktu. „Připomíná mi to internační tábory japonských Američanů za druhé světové války, což je dnes jedna z nejtemnějších epizod historie USA,“ dodala Bushová.

Jiný název pro nulovou lidskost

K problému se dříve vyjádřil i sám americký prezident, jenž řekl, že za zákon jsou zodpovědní „demokraté, kteří nám ono právo dali“. Podle odborníků nicméně není zřejmé, na jaké právo Trump odkazuje. Kritici navíc poukazují na fakt, že zadržování dětí je politikou, kterou minulý měsíc prosadil americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions.

Zmínění demokraté reagovali na Trumpův výrok znepokojeně. „Nazývají to nulovou tolerancí, ale je to pouze jiný název pro nulovou lidskost. Rozhodnutí má nulovou logiku,“ tvrdí Jeff Merkley, jeden z demokratů ze státu Oregon.

Právě on organizoval návštěvu "dětského" centra, které v minulosti působilo jako prodejna obchodního řetězce Walmart. „Vevnitř drží téměř 1500 dětí. Postavili tam stěny, které vedou téměř až ke stropu, dlouhé chodby, protože potřebujete dostatek pokojů, a také několik společných prostor,“ popisoval.

Úřady nedávno uvedly, že jim v budovách dochází místo, a tak plánují vystavit umělá „stanová města“ v poušti nedaleko Texasu. Ta jsou však odsuzována, neboť místní teploty v létě sahají až ke 40 stupňům Celsia. „Tohle musí odsoudit každý, kdo má smysl pro zodpovědnost,“ rozzlobil zmíněný plán Josého Rodrigueze, právníka z New Jersey.

Před jedním z texaských domů, kde jsou děti drženy, v neděli proběhla demonstrace, neboť jen v posledních dvou týdnech bylo zadrženo 658 dětí. Mezi nimi jsou podle britského zpravodaje BBC i batolata.