Tomáš Zdechovský za KDU-ČSL pro České noviny uvedl, že odsuzuje postup katalánské vlády, která se přes soudní zákaz rozhodla uspořádat referendum. Tím podle něj prý vyeskalovala celou situaci.

„Nedodržením zákazu u mě ztratila katalánská vláda jakoukoliv legitimitu, protože namísto vyjednávání se španělskou vládou zvolila opět nátlak, který bude mít za následek odmítnutí jakékoliv samostatnosti Katalánska,“ dodal Zdechovský.

S postupem centrální španělské vlády, která se pokoušela referendu zabránit nasazením policie, naopak nesouhlasí europoslankyně Olga Sehnalová z ČSSD. „Zásah centrální španělské vlády během nedělního referenda v Katalánsku považuji za hrubou politickou chybu, nepřijatelnou z lidského hlediska,“ uvedla.

Podle Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) je v demokratické společnosti třeba jiných prostředků a dialogu než policejní zásahy. „Vyzývám vlády v Madridu i v Barceloně, aby jednaly a našly k sobě cestu,“ říká.

K rychlému návratu od konfrontace k dialogu v souvislosti s děním v Katalánsku vyzvala i Evropská komise. Její mluvčí Margaritis Schinas před novináři zdůraznil, že v současné době je potřeba především jednota a stabilita, nikoli fragmentace.

Zopakoval ale i dosavadní postoj komise, že nedělní chaotické referendum o nezávislosti Katalánska nebylo podle španělské ústavy legální a že jde o vnitřní záležitost Španělska.