Ruth McPhersonová se narodila a vystudovala ve Skotsku, před dvěma lety se ovšem odstěhovala za prací do Londýna. Jako osoba žijící v zahraničí nyní nemá možnost vyjádřit se k tomu, zda má její rodná země po třech stoletích vystoupit ze společné unie s Anglií. „Je směšné, že můžete být občanem Skotska, ale nemáte možnost podílet se na tomto (klíčovém) rozhodnutí," uvádí.

Také ostatní Skotové, kteří se usadili v Anglii či v jiných zemích EU, se nyní obávají, že Skotsko může omezit jejich práva tím, že je automaticky označí za občany nového státu.

Někteří britští politici prohlašují, že hlasování by se měli zúčastnit voliči z celého Spojeného království, tedy včetně Anglie, Walesu a Severního Irska. Vlády Británie a Skotska nicméně tuto možnost nakonec zavrhly s tím, že nezávislost je interní záležitostí Skotska. Omezení, kterým jsou v oblasti hlasování někteří obyvatelé vystaveni, přitom stanoví dohoda mezi skotskými separatisty a předsedou britské vlády Davidem Cameronem. Tato dohoda vychází z britského volebního práva, které jistým způsobem limituje hlasovací právo Britů a občanů států EU a bývalých britských kolonií.

Voličem starší osoba 15 let

Zatímco statisíce Angličanů a desetitisíce Poláků, kteří se do Skotska přestěhovali, volit mohou, přibližně milion rodilých Skotů, z nichž většina žije v Anglii, tuto možnost nemá. Mnoho z nich se proto domnívá, že je chce zastavit nacionalistické vedení, reprezentované Skotskou národní stranou (SNP), ze strachu, že by hlasovali proti odtržení Skotska.

Voličem může být podle SNP pouze osoba starší 15 let, která se zaregistruje k trvalému pobytu ve Skotsku nejpozději do 2. září. Klíčovým prvkem je tedy závazek voliče k tomu, že bude v budoucnu v zemi žít. „Jedná se o nový druh nacionalismu. Nacionalismu, který nemá nic společného s tím, kde jste se narodili, jaký máte přízvuk a náboženství nebo k jaké kultuře náležíte," říká Christian Allard, francouzský představitel SNP ve skotském parlamentu. Zdá se mu přirozené, aby lidé žijící ve Skotsku měli právo volit. „Je to o tom, kde se rozhodnete žít a mít děti a vnoučata," dodává.

Sean Connery se voleb nezúčastní

Celkový počet osob, které se ve Skotsku nenarodily a půjdou k zářijovým volbám, přitom dosahuje počtu 650.000, což je zhruba 15 procent všech voličů. Skotský první ministr Alex Salmond ze SNP vnímá imigraci jako prostředek, jak dosáhnout vize strany o nezávislosti Skotska. Většina Skotů by ovšem spolu s Brity uvítala, kdyby se počty imigrantů snížily.

Profesor historie na univerzitě v Edinburghu Tom Devine tvrdí, že Skotská národní strana se v průběhu posledních 50 let značně transformovala. Podle jeho mínění SNP ustoupila od nacionalismu „krve a půdy" a přiklonila se směrem k občanskému nacionalismu.

V současnosti existuje pouze málo spolehlivých údajů o tom, jak budou statisíce Angličanů žijících ve Skotsku hlasovat. Výzkumy ovšem naznačují, že voliči, kteří upřednostňují britskou identitu před skotskou, budou proti odtržení.

Pro skotskou nezávislost se vyjádřilo také mnoho Skotů žijících v zahraničí. Mezi nimi také známý představitel Jamese Bonda, herec Sean Connery. Nicméně ani on se voleb účastnit nemůže.

Po druhé světové válce odešlo z Britských ostrovů přibližně 800.000 Skotů, dalších 800.000 se pak přestěhovalo do Anglie. V roce 2012 se v USA hlásilo ke skotským kořenům přes 5,3 milionu Američanů, přičemž vysoká čísla lze zaznamenat také v Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu.