Hlasovat o zániku 300 let trvající unie totiž mohli bez ohledu na národnost všichni lidé starší 16 let, kteří mají ve Skotsku momentálně trvalý pobyt. „Spousta českých krajanů je proti nezávislosti Skotska," řekla Deníku Helena Woodcock, která ve městě Dundee vede specializovanou PR agenturu GolfComms. „Myslím, že v tom může hrát roli i vzpomínka na dělení Československa, kdy bylo Česko v roli Anglie," spekuluje manažerka.

Sama Woodcock však bude hlasovat pro nezávislé Skotsko. „Ve finále zvítězila touha vidět Skoty jako samostatný národ, který za sebe přijme zodpovědnost. Ne je vidět u piva nadávat, jak jim to Anglie zase pokazila," říká manažerka s tím, že to nebylo rychlé rozhodnutí.
„Pořád to vnímám z pohledu cizinky," přiznává Češka, která v zemi žije už šest let. Přiznává, že ji při rozhodování ovlivnil i názor jejího skotského manžela, s nímž má čerstvě narozené dítě.

Ne všichni z tisíců krajanů ale možnosti hlasovat využili. „Registrace se uzavíraly 2. září a hodně lidí jelo na prázdniny domů," líčí slovenský student politologie Pavol Lukáč.

Další krajané o budoucnosti Skotska nechtěli rozhodovat z přesvědčení. „Kdo nemá britský pas, nemá u voleb co dělat," napsal například Čech žijící v Glasgow do debaty 
v krajanské facebookové skupině.

Zjednodušená řešení

Lukáč však do referenda zasáhl. „Budu hlasovat proti nezávislosti. Zpočátku jsem to příliš neřešil, pak se mi ale začalo zdát, že zastánci nezávislosti nabízí hodně zjednodušená řešení," řekl Deníku s tím, že kampaň separatistů slibuje bohaté samostatné Skotsko.
„Po prostudování dostupných údajů se mi ale zdálo, že hodně věcí zamlčují," míní Lukáč, který je na Glasgowské univerzitě v pátém ročníku .
Kampaň pro nezávislost podle něj zpočátku zcela převálcovala tu unionistickou. Zastánci setrvání ve Velké Británií se podle něj probudili až v posledních týdnech.

„Z debat na veřejnosti a na sociálních sítích to vypadá, že budou skoro všichni volit nezávislost. Zřejmě ale existuje tichá masa lidí, kteří o tom tolik nemluví, ale budou volit setrvání ve Velké Británii," tvrdí Lukáč s tím, že o referendu teď lidé mluví všude. „Překvapilo mě, jak se to někdy vyhrotilo až ke slovním útokům," popsal student.

O dominující kampani příznivců nezávislosti mluví 
i Woodcock.
„Působí určitě pozitivněji. Lidé se k nezávislosti otevřeně hlásí například vlajkami 
v oknech," líčí Češka s tím, že i ona před klíčovým rozhodnutím cítí velkou nervozitu.

Překvapilo ji přitom, jak málo se v den referenda tématu věnovala britská média. „Ráno jsem si zapnula televizi. Čekala jsem volební studio, rozhovory, odhady. Ale program byl prakticky stejný jako obvykle," líčí Woodcock. Tipuje přitom, že unionistická stanice BBC nechtěla v rozhodující den přiživovat atmosféru nahrávající skotským stoupencům nezávislosti.

Obrovský zájem

Zájem o referendum je obrovský, očekává se účast okolo 80 procent.
Mezi prvními odvolila skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová, skotský premiér Alex Salmond odvolil v malé vesnici Strichen.
„Můžeme teď vzít budoucnost do svých rukou," řekl podle stanice Sky News poté, co opustil hlasovací místnost.

Do svých rukou však budoucnost Skotska nemohli vzít slavní Skotové, kteří momentálně bydlí jinde. Kromě zmíněného Conneryho k nim patří například i slavný tenista Andy Murray, který těsně před referendem podpořil nezávislost.
Mnozí Skoti jsou přitom rozčilení z toho, že do hlasování nemohou zasáhnout. Vždy jsem žil ve Skotsku. Teď jsem se na pár let přesunul na jih do Londýna a nemůžu se zúčastnit nejdůležitějšího hlasování ve svém životě," postěžoval si listu The Wall Street Journal právník James Wallace.

Ještě v den referenda zveřejnila Ipsos Mori poslední průzkum, který předpovídal porážku stoupenců nezávislosti o šest procentních bodů.
Také Lukáč odhadoval, že skotská nezávislost nakonec neprojde. „Tipuji výsledek 52 ku 48," předpovídal procenta voličů.
Podobný výsledek tipovala i Woodcock, ačkoliv sama hlasovala jinak.

„Jak znám Skoty, tak to projedou ve stylu, jakým prohrávají fotbalové zápasy. Po celou dobu je vyrovnáno a v poslední minutě dostanou gól," uzavírá Woodcock s tím, že by se ráda mýlila.