Videa si na YouTube všiml jistý Ben Bennight, který o něm informoval Státní úřad pro vyšetřování (FBI). FBI tuto skutečnost potvrdila s tím, že video prověřila, ale nedokázala identifikovat osobu, která za ním byla. Místní policie nicméně žádné varování nedostala. Video bylo ze serveru staženo.

Cruz byl rovněž členem místní bělošské extremistické organizace Clearwater Republic of Florida. Informoval o tom týdeník Focus s odvoláním na šéfa této organizace Jordana Jereba. Milice pořádaly výcvik v Tallahassee, kterého se údajně mladík zúčastnil.

Vedení školy o mladíkových násilnických sklonech vědělo. „Bylo nám minulý rok řečeno, že Cruz nesmí vstoupit na školní kampus s batohem na zádech,“ uvedl učitel matematiky Jim Gard. „Minulý rok s ním byly problémy, když ohrožoval studenty. Tuším, že byl požádán, aby kampus opustil,“ dodal.

Střelba na floridské škole
Při střelbě na floridské škole zemřelo 17 lidí. Zabíjel vyloučený student

Proč byl ze školy vyloučen, zatím škola oficiálně nevysvětlila. Někteří studenti ale uvedli, že to bylo kvůli rvačce s novým přítelem jeho bývalé dívky. Agresivně se údajně choval i k ní.

Vyučující jej popsali jako samotářského studenta, který miloval zbraně. „Loni s ním byli problémy, vyhrožoval ostatním studentům,“ řekl učitel Gard.

Nikolas byl stejně jako jeho bratr Zachary v útlém věku adoptován rodinou Cruzových. Jeho adoptivní matka Lynda Cruzová zemřela loni v listopadu na zápal plic, adoptivní otec už před několika lety na infarkt. Od té doby byl v péči rodinného přítele.

Jeden ze zaměstnanců školy Joshua Charo uvedl, že v jeho batohu se jednou dokonce našly náboje. „Byl jsem tehdy v šoku. Vypadal jako ten typ dítěte, který by to mohl udělat,“ řekl.

Všichni to předvídali,“ uvedli dále někteří studenti.

Trenér bránil děti tělem 

Valentýnský masakr má ale i své hrdiny. Jedním z nich je trenér amerického fotbalu Aaron Feis, který vlastním tělem bránil studenty před útokem šíleného střelce. O den později v nemocnici svým zraněním podlehl.

Když Aaron Feis ve středu krátce před koncem odpoledního vyučování uslyšel zvuk poloautomatické pušky AR-15, bez váhání vyrazil směrem, odkud se ozývala střelba, křik a pláč. Dlouholetý hlídač a v poslední době také fotbalový kouč Střední školy Marjory Stoneman Douglasové pochopil, že útočníkem je bývalý žák Cruz.

Ten byl před časem z ústavu vyhozen, dokonce měl zákaz vstupu do budovy. Teď ale chodil po chodbách a pálil po všem, co se hnulo. Bilance jeho řádění: 17 mrtvých studentů, učitelů i lidí, kteří se nešťastnou náhodou zrovna nacházeli poblíž.

Tereza H. u soudu v pákistánském městě Láhaur.
Pašeračce Tereze H. prodloužili v Pákistánu vazbu o dalších devět dnů

Mohlo to ale dopadnout ještě hůř, nebýt odhodlání trenéra Feise, který devatenáctiletému agresorovi zastoupil cestu a vlastním tělem chránil své svěřence. V kritickém stavu pak bojoval v nemocnici o život do čtvrtečního odpoledne, kdy zemřel. Zanechal po sobě ženu a dceru.

Tichý, se smyslem pro humor – tak Aarona popisují kolegové. „Dal by vám svou košili,“ říká tělocvikář Dan Jacob. Příkladně se zachovali i ostatní pedagogové z parklandské střední. Prakticky všichni dělali maximum, aby studenty dostali pryč z dosahu smrtící zbraně. Pomáhali jim schovat se ve skříních, na toaletách, zamykali je ve třídách. Do rány však střelci skočil pouze jeden z nich.

Eduard Chmelár
Slovensko bude příští rok volit prezidenta. Kandidovat bude pedagog Chmelár
Zdroj: Youtube