Není jasné, zda Obamovy poznámky jsou signálem, že hodlá na ruského prezidenta Dmitrije Medveděva nebo premiéra Vladimira Putina vyvíjet tlak, aby podnikli právní reformy nebo kroky ke zlepšení lidských práv. Ochránci lidských práv, američtí zákonodárci a odborníci na zahraniční politiku z Ruska i USA vyzývají Obamu, aby tyto dvě oblasti během jednání s nejvyššími ruskými představiteli neopominul.

Představitelé Spojených států i Ruska si přejí ve vzájemných vztazích zahájit novou etapu, protože během vlády předchozího amerického prezidenta George Bushe mezi Washingtonem a Moskvou panovalo značné napětí.

Nadcházející dvoudenní americko-ruská jednání se budou týkat zejména nové smlouvy o strategických zbraní, rozšiřování NATO nebo amerického projektu protiraketové obrany v Polsku a Česku. Moskva americké plány na rozmístění prvků protiraketové obrany ve střední Evropě odmítá.

„Nezřizujeme a nezřídíme systém, který je zaměřen proti útokům z Ruska. Takové myšlení je jen dědictvím studené války,“ řekl Obama deníku Novaja gazeta.

Obama neodpověděl na otázku týkající se nejznámějšího ruského vězně, bývalého ropného magnáta a miliardáře Michaila Chodorkovského. Jeho stoupenci tvrdí, že proces, během něhož byl odsouzen za daňové úniky a podvody, byl trestem za jeho politické ambice.

Obama řekl, že podporuje Medveděvovu snahu posílit vládu práva v Rusku, „což se samozřejmě týká i toho, že všichni obvinění mají právo na spravedlivý proces a že soudy nejsou zneužívány k politickým účelům“.

Novaja gazeta je nejznámějším deníkem, který se netají svým kritickým postojem vůči Kremlu. Čtyři jeho novináři během posledních osmi let zemřeli násilnou smrtí. Jeden z nich byl ubit k smrti, další údajně otráven a dva zastřeleni.