Video prezidenta přibližuje jako rozhodného vůdce, který zemi převzal v hluboké krizi, zabránil nejhoršímu a prosadil odvážné reformy.

„Od časů Franklina Delana Roosevelta nebyla na ramenou žádného jiného prezidenta taková tíha,“ říká Hanks v úvodu videa. Těsně předtím dobové záběry ukazují vážné hospodářské potíže, v nichž se Spojené státy ocitly v roce 2008 a během nichž se rozplynuly úspory milionů Američanů.

Hanks pak postupně rekapituluje jednotlivé kroky, které Obama podniknul na záchranu ekonomiky, jako byl mnohasetmiliardový stimulus pro ekonomiku Spojených států či pomoc automobilovému průmyslu. Ve videu vystupují členové Obamovy administrativy, několikrát ale i bývalý americký prezident Bill Clinton.

Snímek divákům nabízí prakticky všechny zásadní okamžiky dosavadního Obamova pobytu v Bílém domu. Připomíná například přijetí přelomové zdravotní reformy, postavení automobilového průmyslu na nohy, zvrácení propadu pracovního trhu či zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Jako splněný předvolební slib pak zmiňuje stažení amerických vojáků z Iráku. Nevěnuje se nicméně slibu uzavřít kontroverzní věznici na Guantánamu, který se Obamovi splnit nepodařilo.

Video se věnuje i prezidentovým politickým protivníkům. Připomíná například, že favorit republikánského klání o nominaci na prezidenta Mitt Romney nesouhlasil s federální pomocí automobilovému průmyslu. Ukazuje také protesty konzervativního hnutí Tea Party proti zdravotní reformě. Prezentuje je jako neochotu druhé strany k Obamou nabízenému kompromisu.

V závěru Hanks voličům připomene, jak daleko zatím s Obamou došli. Dodá, že hodně práce ještě zbývá udělat. Snímek je dalším důkazem o tom, že kampaň za znovuzvolení současného šéfa Bílého domu se rozjíždí na plné obrátky. Přichází v okamžiku, kdy klesá Obamova popularita a jeho kampaň začala stupňovat útoky na republikánské protivníky. Uvedení filmu na internetu doprovázelo několik set projekcí po celé zemi.

Americká média video označují za dílo hollywoodských parametrů. Jeho režisérem ostatně je Davis Guggenheim, který dostal Oscara za dokument Nepohodlná pravda varujícím před dopady změny klimatu. Spolupracoval na něm s bývalým neúspěšným demokratickým prezidentským kandidátem a nyní ekologickým aktivistou Alem Gorem.

Zdroj: Youtube