V prezidentských volbách v USA se nesčítají hlasy voličů dohromady z celé země. Kandidát, který v daném státě vyhraje, získá všechny jeho takzvané volitele, jejichž počet v zásadě odpovídá počtu obyvatel. Kdo získá většinu (aspoň 270) volitelů, volby vyhrává.

Některé státy jsou podle průzkumů dlouhodobě jasně pro Obamu (Kalifornie či New York), jiné pro Romneyho (Texas nebo jižanské státy), a proto volby rozhodují státy, kde je situace relativně otevřená. Právě jim oba kandidáti věnují nejvíce pozornosti.

V Ohiu vede Obama rozdílem sedmi procentních bodů (50 ku 43 procentům pravděpodobných voličů), zatímco na Floridě a ve Virginii o pět (49 ku 44). Statistická chyba je tři procenta.

Nejlépe všechny státy

Obama před čtyřmi lety vyhrál ve všech těchto státech. Chce-li Romney ve volbách zvítězit, musí podle amerických komentátorů získat nejméně dva a ještě lépe všechny tři tyto státy.

Kdyby v nich vyhrál Obama, tak by podle WSJ s přehledem prezidentské volby vyhrál, i kdyby prohrál ve všech ostatních vyrovnaných státech, jako jsou Iowa, Colorado, Nové Mexiko, Nevada a New Hampshire.

„V těchto klíčových státech bych byl radši na Obamově místě, než na Romneyho," řekl Lee Miringoff, šéf ústavu Marist College Institute for Public Opinion, který průzkum provedl. Podle něj však Obamův náskok není „nepřekonatelný". Do voleb zbývají ještě skoro dva měsíce a kandidáty čekají tři debaty.

Na druhou stranu ale průzkum ukázal, že ve třech zkoumaných státech se definitivně nerozhodla jen dvě procenta pravděpodobných voličů.

Vyrovnaný souboj

Průzkumy na celostátní úrovni ukazovaly řadu měsíců zcela vyrovnaný souboj. Po demokratickém nominačním sjezdu minulý týden získal Obama mírný náskok.

Potvrdila jej i dnes zveřejněná anketa listu The New York Times a televize CBS. Obamu by podle ní volilo 49 procent pravděpodobných voličů, zatímco Romneyho 46 procent. Rozdíl je v rámci statistické chyby, která je i v tomto průzkumu tři procenta.

V širší skupině registrovaných voličů má ovšem Obama znatelnější náskok – 51 ku 43 procentům.

I tento průzkum ukázal poměrně malý počet nerozhodnutých. Celkem 86 procent pravděpodobných voličů uvedlo, že si již svého favorita vybrali, zatímco 13 procent řeklo, že názor ještě mohou změnit. Platí to ve zhruba stejné míře o nynějších stoupencích Obamy i Romneyho.