Obama už před odletem ze Senegalu řekl, že nemá v úmyslu jihoafrického vůdce navštívit. Zdůvodnil to tím, že nechce být dotěrný v této situaci, těžké pro celou Mandelovu rodinu.

Mandela je už bezmála tři týdny hospitalizován kvůli opakované plicní infekci a jeho stav je opakovaně označován za vážný, až kritický. Jeho druhá manželka Winnie, s níž se rozvedl v roce 1996, dnes ale novinářům řekla, že oproti situaci před pár dny vykazuje Mandelův zdravotní stav „velké zlepšení".

„Nejsem doktor, můžu ale říci, že oproti tomu, jaké to bylo před pár dny, je to velké zlepšení," citovala agentura Reuters prohlášení Winnie Mandelové-Madikizelové. Rozhodně to ale podle ní neznamená, že se Mandelovi daří dobře.

Proti příjezdu Obamy demonstrovaly od dnešního rána v Pretorii stovky lidí. Protesty se shodou okolností odehrávaly nedaleko zdravotnického zařízení, ve kterém je umístěn Mandela. Někteří z novinářů přítomní před nemocnicí se proto narychlo přesouvali, aby stíhali pokrýt i tuto událost, uvedl jihoafrický server news24.com. Demonstranti křičeli hesla jako Pryč s Obamou! a nesli transparenty, na kterých byla fotografie prezidenta s nápisem Seznamte se s největším světovým vrahem.

Mnozí Afričané si váží jak Mandely, tak Obamy

Obamova zahraniční politika je podle demonstrantů „arogantní, sobecká a tyranská". „Vkládali jsme do prvního černošského prezidenta USA velká očekávání," uvedl jeden z protestujících, devatenáctiletý student práv Khomotso Makola. „Nastalo ale zklamání. Myslím si, že i Mandela by byl zklamaný," dodal. Kritikům současného amerického prezidenta vadí zejména Obamova podpora útoků bezpilotních letounů, jejichž oběťmi se stávají i nevinní civilisté, a nesplnění slibu, že zavře americkou věznici Guantánamo na Kubě.

Mnozí Afričané si ale váží jak Mandely, tak i Obamy. „Jsou to dva skvělí muži mého života," řekl agentuře Reuters nigerijský umělec Sanusi Olatunji, který přijel do Pretorie a u zdi nemocnice, kde Mandela leží, vystavil fotografie obou politiků.

Obama měl původně Mandelu v nemocnici navštívit a spekulovalo se také o tom, že možná cestu do JAR úplně zruší. Jeho úřad pak oznámil, že o tom, zda Obama Mandelu v nemocnici navštíví, rozhodne rodina bývalého prezidenta.