Šéf Bílého domu připustil, že řešení krymské krize není jednoduché. Ruská armáda Krym kontroluje a Obama neočekává, že ruské vojenské jednotky budou odtud vypuzeny silou. Svět ale může použít právní, diplomatické nebo politické nástroje. Kreml podle Obamy vnímá negativní názor mezinárodního společenství na ukrajinský konflikt a situaci neustále vyhodnocuje.

USA neuznávají krymské referendum ani ruskou anexi ukrajinského poloostrova. Ruský zábor Krymu není „hotovou věcí", protože připojení Krymu k Rusku neuznává celé světové společenství, řekl prezident. Soustředěním svých vojsk na hranicích s Ukrajinou navíc Moskva Kyjev dál zastrašuje. Ruští vojáci jsou ovšem stále ještě na ruském území, kde má Rusko právo je mít, prohlásil Obama.

Rusko ohrožuje sousedy vlastní slabostí

Americký prezident označil Rusko za „regionální mocnost", která ohrožuje sousedy spíš v důsledku své slabosti, než své síly. „I Spojené státy mají značný vliv na své sousedy. Abychom s nimi udržovali vztahy těsné spolupráce, nemusíme ale většinou vtrhnout na jejich území," prohlásil. Pevné historické vazby s Ukrajinou Rusko neopravňují k agresivnímu chování.

Rusko dnes podle Obamy není pro USA bezpečnostní hrozbou číslo jedna. Prezident je víc znepokojen možností, že by „na Manhattanu explodovala jaderná nálož". Rusko je nyní vystaveno větší mezinárodní izolaci, než v roce 2008 po válce s Gruzií. „Doufáme, že z nynější situace dokážeme najít východisko," řekl Obama.

Diplomatickými prostředky je třeba dosáhnout toho, aby se v rusko-ukrajinských vztazích zmírnilo napětí, ruská vojska aby ustoupila od ukrajinských hranic a aby se rychle pokročilo s přípravou voleb, prohlásil prezident. „Dostane-li ukrajinský lid možnost sám rozhodovat, projeví nepochybně názor, že chce udržovat vztahy s Evropou i s Ruskem. Není to hra buď – anebo," zdůraznil Obama.