Podobně se před obhajobou úřadu zachoval i předchozí demokratický prezident Bill Clinton. I on se rád rekreuje na ostrově Martha's Vineyard, který patří mezi oblíbené letní destinace zámožných Američanů.

Obama ostrov navštívil všechna tři předchozí léta od nástupu do úřadu. Návštěva vždy vyvolala velkou pozornost tisku. Místní ji proto – i díky prezidentovu početnému doprovodu – označovali za svého druhu ekonomický stimulus v časech, kdy kvůli recesi nepřijíždělo tolik turistů.

Šéf Bílého domu si oblíbil sídlo Blue Heron Farm obklopeného jedenáctihektarovým pozemkem. Týdenní pronájem tu přijde na 50.000 dolarů (asi milion korun). Prezident s rodinou platil minimálně část nájmu. Výdaje na ochranku a personál pak hradili daňoví poplatníci. Obamovi mívali k dispozici dům s pěti ložnicemi, dům pro hosty, basketbalové hřiště a bazén.

Loni prezidentovu dovolenou kritizovali republikáni. Obama na ni totiž odjel v době ekonomických problémů v Evropě i ve Spojených státech, které se vypořádávaly s dozvuky vyčerpávajícího politického boje o zvýšení stropu pro státní dluh a následného snížení špičkového úvěrového ratingu. Šéf Bílého domu tehdy uvedl, že navzdory nepřítomnosti ve Washingtonu, je v neustálém kontaktu se svými poradci.

Kam Obamovi pojedou na dovolenou letos, se zatím neví. Příležitost k odpočinku ale měli v uplynulých dnech, kdy strávili čtyři dny v letovisku amerických prezidentů Camp David v Marylandu. Nyní už je ale prezident zpět v Bílém domě a bude se účastnit dnešních oslav výročí americké nezávislosti.