Americká policie v noci na dnešek nasadila slzotvorný plyn proti stovkám protestujících lidí v nepokoji zmítaném Fergusonu. Místní obyvatelé se v pondělí večer opět shromáždili v ulicích tohoto předměstí St. Louis, aby se domáhali spravedlivého vyšetření zastřelení neozbrojeného černošského mladíka bělošským policistou. Navzdory tomu, že k uklidnění emocí vyzval i prezident Barack Obama, došlo podle televize CNN opět ke střetům.

Podle velitele místní policie Rona Johnsona se policisté dostali do palby z řad demonstrujících. „Policisté nevystřelili jedinou kulku, ačkoli čelili silnému útoku," sdělil Johnson na tiskové konferenci. Policie prý zabavila dvě střelné zbraně a zatkla 31 lidí, mezi nimiž byli podle stanice BBC lidé až z tak vzdálených míst jako Kalifornie nebo New York. Johnson vyzýval lidi, aby protestovali za dne, protože nočních demonstrací využívají „kriminální živly skrývající se v davu s cílem vyvolat chaos".

Proti davu, který už nebyl tak početný jako v minulých dnech, stáli pořádkoví policisté a nasazeno bylo také jedno obrněné vozidlo a vrtulník. Národní gardisté, kteří měli místním policistům pomáhat, si udrželi odstup.

Skupina lidí začala vrhat na policejní kordon předměty, které někteří svědci CNN označili za lahve s vodou. Policisté poté použili kouřové granáty a slzotvorný plyn a vyzvali demonstranty k opuštění ulice.

Jednadvacetiti­sícový Ferguson se už více než týden potýká s násilnými demonstracemi, které vyvolalo zastřelení osmnáctiletého černocha Michaela Browna osmadvacetiletým bělošským strážníkem Darrenem Wilsonem. Na rozdíl od dvou minulých večerů nebyl v noci na dnešek vyhlášen zákaz vycházení.

Rabování

Policisté tvrdí, že museli zasáhnout, protože dav začal rabovat a ozývala se prý také střelba.

Policie při zákroku v noci na dnešek zadržela nejméně sedm osob. Dva lidé byli za nevyjasněných okolností postřeleni, žádný z nich podle úřadů ale nebyl zraněn policejní zbraní.

Šéf Bílého domu dnes již poněkolikáté vyzval místní obyvatele k uklidnění emocí a k tomu, aby se raději snažili o „zahojení (ran) spíše než další vzájemné zraňování". Prezident varoval policii před přehnaným použitím síly a prohlásil, že velká většina lidí protestuje pokojně. „Rabování, nošení zbraní či dokonce útoky na policisty způsobují pouze další zvyšování napětí a šíření chaosu," vzkázal lidem používajícím protesty k nezákonným akcím.

Vyšetření incidentu

Obama zároveň oznámil, že do Fergusonu vysílá ministra spravedlnosti Erika Holdera, aby dohlédl na spravedlivé vyšetření incidentu. Na předměstí St. Louis dorazí ve středu.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval dnes missourské úřady, aby zajistily ochranu práva na poklidné shromáždění a svobody projevu. Podle mluvčího OSN šéf světové organizace apeloval na americké bezpečnostní složky, aby „se řídily americkými a mezinárodními standardy při zacházení s demonstranty".

Neozbrojeného Browna zabil Wilson minulý týden v noci na neděli a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.

Agenti FBI

Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že „kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny" nařídil další, v pořadí už třetí pitvu těla zastřeleného mladíka. Uskuteční se co nejdříve a má detailně objasnit dráhu kulek, které Browna zasáhly. Hodně má napovědět například dráha střely, která trefila mladíka do paže a podle jednoho z patologů provádějících druhou pitvu mohla být vypálena ve chvíli, kdy se vzdával a měl ruce nahoře.

Pitva provedená na základě žádosti rodičů Michaela Browna ukázala, že byl mladík zastřelen šesti ranami, z nichž dvě ho zasáhly do hlavy. Policie po provedení první pitvy pouze sdělila, že mladík zemřel na střelná zranění, jejich počet ale neupřesnila.

CNN s odvoláním na předběžné výsledky druhé pitvy uvedla, že policista nevypálil střely z bezprostřední blízkosti, neboť patolog při ohledání nenašel žádné stopy střelného prachu v okolí ran. Jedna z kulek připravila Browna o pravé oko, proletěla tváří skrz čelist ven a do těla opět vstoupila u klíční kosti. Poslední dvě střely podle právníka Anthonyho Graye, který zastupuje Brownovu rodinu, byly očividně ty, které zasáhly mladíkovu hlavu, jedna z nich byla smrtelná. Všechny střely zasáhly Browna zepředu, mladík tedy stál čelem proti policistovi.

Policista Wilson, který je na nařízené placené dovolené, se zatím médiím k incidentu nevyjádřil. Mezitím ale vznikl na Facebooku profil, který mu vyslovuje podporu. Tu mu zde zatím vyjádřilo přes 22.000 lidí. Brownova rodina naproti tomu vyzvala k tomu, aby byl zadržen.

Zabití černocha ukazuje názorové rozdíly ras

Afroameričané mají dvakrát větší tendenci než běloši v USA považovat incicent na předměstí St. Louis, kde bílý policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka, za rasový problém. Podle agentury Reuters to plyne z průzkumu uspořádaného mezi Američany týden po této události, která ve Fergusonu ve státě Missouri spustila násilné demonstrace.

Zatímco o rasovém podtextu zabití 18letého Michaela Browna místním strážníkem Darrenem Wilsonem jsou přesvědčeny čtyři pětiny dotázaných černochů, stejný názor mají pouze dva z pěti bělochů účastnících se průzkumu provedeného institutem Pew Research Center.

Většinu z 21.000 obyvatel Fergusonu tvoří černoši, avšak 50 z 53 místních policistů má bílou barvu pleti. Někteří místní proto policii obviňují z uplatňování dvojího metru a obávají se, že událost nebude nestranně vyšetřena, kvůli čemuž se do věci vložil i prezident Barack Obama.

Obavy o spravedlivé vyšetření případu dalo najevo i 76 procent afroameričanů z celých Spojených států, zatímco nadpoloviční většina bělochů má v policii a její reflexi incidentu důvěru.

Mezi bělochy však podle průzkumu oproti podobnému případu z loňska klesl podíl těch, kteří považují rasovou otázku za příliš akcentovanou. Zatímco o zabití jiného neozbrojeného mladého černocha Trayvona Martina dobrovolným strážcem pořádku Georgem Zimmermanem tvrdilo 60 procent bělochů, že se příliš pozornosti věnuje rozdílné barvě pleti útočníka a oběti, nyní tento názor zastává 47 proncent bílé populace.

Průzkum proběhl na vzorku 1000 obyvatel USA od čtvrtka do neděle.