„Lidé jako já ztrácejí sílu mluvit o svých zkušenostech a pokračovat v kampani proti jaderným zbraním," stěžuje si.

Sunao Tsuboi si pamatuje hlasitou ránu a to, že odletěl deset metrů daleko. Když přišel zpátky k vědomí, zjistil, že má většinu těla popálenou. „Lidé křičeli o pomoc a volali jména svých blízkých. Vypadali jako duchové," dodává.

Americký nálet ze 6. srpna 1945 srovnal Hirošimu se zemí a připravil o život 140 000 lidí. Tři dny poté Spojené státy svrhly další atomovou bombu na město Nagasaki. Útoky si vynutily kapitulaci Japonska.

Barack Obama včera jako první úřadující americký prezident položil květiny k symbolickému památníku v Hirošimě a zdůraznil, že celý svět nese zodpovědnost za to, aby se podobné útoky neopakovaly. „Jsem zkrátka vděčná za jeho návštěvu," svěřila se deníku New York Times Tomoko Miyoshi, které při útocích zahynulo deset příbuzných.

„Připomínáme si všechny nevinné, kteří byli zabiti v té hrozné válce," řekl Obama, když s japonským premiérem Šinzóem Abem stál u památníku.

OTEPLOVÁNÍ VZTAHŮ

Návštěvu plánovali více než 6 let a pro USA i Japonsko, nynější spojence, má veliký symbolický význam. „Otevíráme teď novou kapitolu učebnic historie," zdůraznil důležitost ceremonie Abe.

Končící období 
v úřadě Obama 

využívá k usmiřování starých křivd. V pondělí zavítal do Vietnamu, aby demonstroval vývoj vztahů 
a oznámil ukončení embarga na prodej amerických zbraní do Vietnamu. V podobném duchu probíhala 
i Obamova návštěva Kuby.

SUNAO TSUBOI. Pamětník, který byl v době útoku student, se včera zúčastnil připomenutí tragédie a promluvil si s prezidentem Obamou. Tsuboi patří mezi aktivisty v boji proti jadernému zbrojení. Dnes žije v Hirošimě, je mu 91 let, má tři děti a sedm vnoučat. Foto: ČTK/AP