„Všude je krev," popsal na tiskové konferenci starosta Dyer situaci v klubu. Guvernér Floridy Rick Scott následně na žádost starosty vyhlásil v oblasti výjimečný stav. Pro místní obyvatele byla zřízena krizová linka, kam mohou volat v případě, že mají strach o své blízké.

FBI útočníka identifikovala jako devětadvacetiletého amerického občana Omara Mateena, který se narodil v USA, jeho rodiče jsou ale z Afghánistánu. „Omlouváme se za celý tento incident. Netušili jsme, co má v úmyslu, jsme v šoku stejně jako celá země," citovala televizní stanice NBC otce útočníka. Podle něj střelba nemá nic společného s náboženstvím. Otec Omara řekl, že jeho syn „se velmi rozhněval, když před pár měsíci viděl, jak se dva muži v Miami líbají".

FBI ho vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám již v roce 2013 a 2014. Vyslýchala ho, nic podezřelého ale neodhalila. Rovněž vyšlo najevo, že střelec pracoval v bezpečnostní agentuře a zbraně si pořídil legálně nejspíš minulý týden. Podle bývalé manželky šlo o psychicky labilního násilníka.

FBI rovněž potvrdila zprávy médií, že útočník ještě před činem telefonoval na tísňovou linku 911 a mluvil o Islámském státu (IS). Během tohoto telefonátu údajně rovněž zmínil i bratry Carnajevovy, kteří měli v roce 2013 na svědomí útok bostonský mezinárodní maraton. O tom, že se k útoku přihlásil IS, informovala i agentura Amak napojená na islamisty. podle dalších zdrojů ale přímé napojení Mateena na IS není prokázané.

Skupina rukojmích

Střelec v klubu několik hodin držel skupinu rukojmích. Policie ho pak zlikvidovala a objevila u něj pistoli a útočnou pušku. Těla některých obětí střelby se stále nacházejí v klubu, policie je z místa postupně odnáší, identifikuje je a informuje pozůstalé. Podle chirurga Michaela Cheathama nemocnice vítá kohokoli, kdo se rozhodne darovat krev. Místní obyvatelé na tuto výzvu ihned reagovali a před nemocnicemi se tvořily dlouhé fronty. Většina zraněných je v kritickém stavu. Cheatham proto vyjádřil obavy, že by se počet obětí mohl ještě zvýšit.

Podle svědků se v průběhu útoku schovávali zranění lidé na toaletách, zatímco útočník vypálil až stovku nábojů po těch, které měl na dohled. Kdo mohl, dostal se z klubu ven, další se zavřeli a čekali na zásah policie.

„Bylo to šokující. Prásk, prásk, prásk, pořád dokola," řekl televizi CNN návštěvník klubu Christopher Hansen, kterému se podařilo uniknout na ulici.

Americký prezident ve svém prohlášení hovořil o brutální vraždě a děsivém masakru. „(Federální úřad pro vyšetřování) FBI je na místě a vede vyšetřování. Stále zjišťujeme veškerá fakta a neznáme přesný motiv zabijáka," uvedl Obama s tím, že útok je střelbou s nejvíce oběťmi v americké historii. Útok na Američana jakékoli víry či sexuální orientace je podle Obamy „útokem na nás všechny". Prezident rovněž vyjádřil svou soustrast rodinám obětí střelby a vyhlásil, že vlajky v zemi budou na znamení smutku vlát na půl žerdi.

Francouzský prezident François Hollande útok odsoudil a vyjádřil podporu americkým úřadům i občanům. Podobně reagoval i papež František a afgánský prezident Ašraf Ghaní. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier na twitteru uvedl, že je krveprolitím šokován. Jako brutální a zbabělý čin střelbu odsoudil i český premiér Bohuslav Sobotka.