Lidé, kteří protestují proti policejnímu násilí vůči menšinám, nelze jednoduše odsoudit jako potížisty, řekl Obama. Vztahy mezi příslušníky různých ras v USA se za jeho života sice výrazně zlepšily, žádný jedinec ani instituce ale podle něj nejsou imunní vůči rasových předsudkům. Rozdělení americké společnosti ale podle Obamy není zdaleka tak velké, jak by události posledních dnů mohly naznačovat.

V proslovu prezident ocenil také práci policie. "V okamžiku, kdy si obléknou uniformu, odpověděli ano na otázku, jestli dají v sázku vlastní život," řekl.

Bývalý prezident George Bush mladší ve své řeči vyzval Američany, aby se sjednotili v naději, nikoli v zármutku a strachu. "Bolest Dallasu je bolestí celé země," uvedl starosta texaského města Mike Rawlings.

Pět židlí ozdobených americkou vlajkou a policejní čepicí zůstalo po celou dobu ceremonie prázdných.

Už o víkendu na summitu NATO ve Varšavě Obama prohlásil, že černošský útočník, který zabíjel podle všeho z rasistických důvodů, nepředstavuje americké černochy, stejně jako nereprezentuje bílé Američany bělošský útočník, který loni v kostele v Charlestonu zastřelil devět černochů.

S Obamou a jeho manželkou Michelle do Dallasu přiletěl i viceprezident Joe Biden s chotí Jill, texaský senátor a neúspěšný uchazeč o republikánskou nominaci do boje o křeslo v Bílém domě Ted Cruz a šéfka demokratických poslanců Nancy Pelosiová. Pietní akce se s exprezidentem Bushem mladším zúčastnila také jeho manželka Laura.

V Dallasu se Obama sejde ještě s rodinami zabitých a zraněných policistů.

Řada lidí dnes prezidenta kritizovala, že do Dallasu přijel, aniž předtím zavítal do Louisiany a Minnesoty, kde policie v uplynulých dnech zastřelila dva černochy. Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta se ale prezident s rodinami Altona Sterlinga zabitého v Baton Rouge a Philanda Castileho zastřeleného při dopravní kontrole ve Falcon Heights na předměstí St. Paul spojil telefonicky.

Právě proti zabití Sterlinga a Castileho demonstrovaly stovky lidí minulý čtvrtek v Dallasu, když na přítomné policisty bílé pleti zaútočil pětadvacetiletý válečný veterán Micah Johnson. Střelbě podlehlo pět policistů, dalších devět lidí včetně sedmi policistů utrpělo zranění. Johnsona policie během následné akce zabila pomocí robota s výbušninou.