Barack Obama v rámci svého postprezidentského přednáškového turné zavítal do Berlína, kde vyzval vedoucí lídry mladé generace, aby se nevzdali a pokračovali ve své činnosti.

"V tomto novém světě, v němž žijeme, se nemůžeme izolovat. Nemůžeme se schovávat za zdí," řekl Obama na pódiu vedle německé kancléřky Angely Merkelové před Braniborskou bránou na akci, která je součástí tzv. "Kirchentag," vícedenní schůzky sponzorované protestantskou církví v Německu.

Obama přednesl svůj projev ve chvíli, kdy se současný americký prezident Donald Trump vydal do Bruselu na svůj první summit NATO, kde se setkal s lídry Evropské rady Donaldem Tuskem a Jean-Claudem Junckerem.

Obama byl podle serveru Politico obklopen davy místních, kteří zaplnili několik přilehlých ulic. Někteří drželi transparenty jako "Vítej doma", "Vypadáš skvěle" nebo "Du Bist Ein Berliner" ("Jste Berlíňan", narážka na slavné heslo Johna Fitgeralda Kennedyho "Jsem Berlíňan").

Obama se zúčastnil akce na pozvání Merkelové. Návštěva může zvýšit její stále silnou popularitu před volební kampaní na podzim. Obama také varoval před vůdci, kteří sami sebe nezpochybňují. "Pokud budu přesvědčen, že mám vždycky pravdu," řekl Obama, "logický závěr je, že to často končí velikou krutostí a velkým násilím. "

Merkelovou po dnešní snídani s Obamou, která proběhla před akcí v Berlíně, čeká přesun do Bruselu a později večeře s Trumpem, ke kterému naopak chová velice chladné vztahy.