Americký vůdce ve svém prohlášení hovořil o brutální vraždě a děsivém masakru. „(Federální úřad pro vyšetřování) FBI je na místě a vede vyšetřování. Stále zjišťujeme veškerá fakta a neznáme přesný motiv zabijáka," uvedl Obama s tím, že útok je střelbou s nejvíce oběťmi v americké historii. Útok na Američana jakékoli víry či sexuální orientace je podle Obamy „útokem na nás všechny". Jak dodal, noční klub jménem Pulse byl něčím víc, než jen klubem, byl „místem solidarity" pro homosexuály a transgenderové osoby (LGBT).
„Tento masakr nám připomíná, jak lehké je pořídit si zbraň a střílet na lidi ve škole, v kostele, v kině či gay klubu," uvedl prezident. Spojené státy se podle něj musí rozhodnout, jestli „chtějí být takovou zemí". Jak Obama rovněž uvedl, na znamení smutku budou v zemi staženy vlajky na půl žerdi.
Bílý dům již dříve oznámil, že Obama nařídil vládě, aby komunitě v Orlandu i vyšetřovatelům poskytla veškerou možnou pomoc. „Prezident požádal o to, aby byl pravidelně informován o vývoji, zatímco FBI a další federální činitelé spolupracují s policií v Orlandu a snaží se shromáždit více informací," uvedl ve svém prohlášení Bílý dům.
V gay klubu se v době útoku bavilo více než sto lidí. „Slyšeli jsme rychlou střelbu. V místnosti, kde jsem byl, si lidé lehali na zem. Neviděl jsem střelce ani zraněné," popsal BBC jeden z návštěvníků klubu Ricardo Negron Almodovar. „V jednu chvíli nastala krátká pauza a naše skupina vstala a vydala se k východu. Když jsme ho nalezli, tak už jsem jen utíkal," dodal.
Americká FBI střelce z Orlanda vyšetřovala v roce 2013 a 2014
Americká FBI muže, který dnes v noci útočil v klubu na Floridě, vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám již v roce 2013 a 2014. Vyslýchala ho, nic podezřelého ale neodhalila a vyšetřování bylo uzavřeno, oznámil dnes Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na brífinku v Orlandu.
Představitelé FBI rovněž potvrdili, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát. Potvrdili také předchozí zprávy médií, že střelcem byl devětadvacetiletý Omar Mateen, Američan afghánského původu, který se narodil v New Yorku.
Jak vyšlo najevo, podezřelý byl v minulosti zaměstnancem bezpečnostní firmy. Zbraně, které použil při střelbě, si legálně pořídil asi týden před útokem. Na dotaz, jak je možné, že je mohl získat, když byl v minulosti v hledáčku policie, mluvčí FBI uvedl, že vyšetřování nic nezjistilo a bylo uzavřeno.
Policejní velitel John Mina upřesnil, že v klubu, ve kterém zemřelo 50 lidí, zasahovalo proti útočníkovi 11 policistů.