Šéf Bílého domu přiletěl do severoněmeckého Hannoveru po státní návštěvě Británie. Kancléřka Angela Merkelová připravila Obamovi přivítání s vojenskými poctami v hannoverském zámku Herrenhausen. Dva z nejmocnějších politiků světa prošli kolem nastoupených německých vojáků v zámeckých zahradách a pak se odebrali k rozhovorům mezi čtyřma očima, napsala agentura AP. Večer společně zahájí hannoverský průmyslový veletrh.

Ústředním bodem Obamovy návštěvy v Německu je připravovaná dohoda EU a USA o volném obchodu (TTIP). Rozsáhlý obchodní pakt podle stoupenců podpoří obchodní výměnu mezi oběma velkými ekonomickými bloky v době, kdy je situace ve světové ekonomice nejistá. Kritici se obávají snížení vysoko nastavených evropských pravidel ochrany spotřebitele či životního prostředí.

V sobotu proti dohodě demonstrovalo v Hannoveru podle policie asi 35.000 lidí, podle pořadatelů více než dvojnásobek.

Obamův zástupce může jednání zkomplikovat

Merkelová i Obama dohodu podporují. Vyjednávači v Evropě a ve Washingtonu usilují o dokončení klíčových částí dohody do konce tohoto roku. S příchodem Obamova nástupce do Bílého domu a předvolebními kampaněmi v mnoha evropských zemích by se již tak složitá jednání mohla poté ještě zkomplikovat. Podle Obamy je důležité vyjednávání uzavřít, přestože k ratifikaci dohody za jeho úřadování pravděpodobně již nedojde.

Na programu jednání se ale zřejmě objeví i zahraničněpo­litická a bezpečnostní témata. Obama v rozhovoru pro sobotní vydání německého listu Bild pochválil „odvážný postoj" kancléřky Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi. Kancléřku označil za svou přítelkyni.

Boj proti terorismu

V pondělí dopoledne šéf Bílého domu přednese na veletrhu projev věnovaný americké zahraniční politice. Odpoledne bude jednat o boji proti terorismu, o migraci, Ukrajině nebo Sýrii s kancléřkou Merkelovou, britským premiérem Davidem Cameronem, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim.

Německo, největší evropská ekonomika, je další zastávkou na Obamově šestidenním turné. Amerického prezidenta ke zklamání řady Němců nedoprovází jeho choť Michelle, která se po ukončení státní návštěvy Británie vrátila do USA, kde ji čekal důležitý projev na univerzitě. Obama, který před Londýnem navštívil Saúdskou Arábii, se na cestu do vlasti vydá z Hannoveru v pondělí odpoledne.